Një bug (gabim) në Apple Watch mundësoi përgjimin e iPhone-ve


Apple zbuloi një bug (gabim), që lejoi njerëzit që të përdorin një Watch Apple, që përmes “Walkie-Talkie”  të përgjonin bisedat që bëheshin përmes telefonave iPhone.

Kjo u raportua fillimisht tek Apple, përmes faqes zyrtare të kompanisë, e cila ju mundëson njerëzve të “denoncojnë” bug-et (gabimet). Apple do t’a aktivizojë “Walkie-Talkie” në momentin që do të raportohet se problem i shfaqur është rregulluar.

Funksioni Walkie-Talkie u prezantua në watchOS 5, në shtatorin e vitit 2018. “Sapo u vumë në dijeni për këtë cenueshmëri të lidhur me aplikacionin Walkie-Talkie në Apple Watch, funksioni u çaktivizua dhe kjo çështje do të rregullohet shpejt” , tha Apple në një deklaratë zyrtare. “Kërkojmë falje klientëve tanë për shqetësimet dhe do t’a rikuperojmë funksionalitetin sa më shpejt që të jetë e mundur”.

Lexo: Një gabim në aplikacionin FaceTime lejon që njerëzit e tjerë t’ju përgjojnë

Apple tha se nuk është “i vetëdijshëm për ndonjë përdorim të cenueshmërisë ndaj një klienti, kushtet e veçanta dhe sekuencat e ngjarjeve janë të nevojshme për t’a shfrytëzuar atë”. Kjo do të thotë se nuk ka shumë gjasa që të prekë këdo.

“Ne marrim seriozisht sigurinë dhe privatësinë e klientëve tanë. Ne konkluduam se çaktivizimi i aplikacionit ishte rruga e duhur e veprimit pasi ky bug mund t’i lejonte dikujt të përgjonte bisedat e konsumatorëve të iPhone pa pëlqimin e tyre”.

Një bug i ngjashëm me iPhone është zbuluar në janar 2019, kur një adoleshent zbuloi një bug (face) FaceTime, që lejoi dikë që të përgjonte bisedat mes iPhone-ve. Apple edhe këtë gabim e kapi në kohë.

CNBC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale