Një bug (gabim) në Apple Watch mundësoi përgjimin e iPhone-ve

Një bug (gabim) në Apple Watch mundësoi përgjimin e iPhone-ve


Apple zbuloi një bug (gabim), që lejoi njerëzit që të përdorin një Watch Apple, që përmes “Walkie-Talkie”  të përgjonin bisedat që bëheshin përmes telefonave iPhone.

Kjo u raportua fillimisht tek Apple, përmes faqes zyrtare të kompanisë, e cila ju mundëson njerëzve të “denoncojnë” bug-et (gabimet). Apple do t’a aktivizojë “Walkie-Talkie” në momentin që do të raportohet se problem i shfaqur është rregulluar.

Funksioni Walkie-Talkie u prezantua në watchOS 5, në shtatorin e vitit 2018. “Sapo u vumë në dijeni për këtë cenueshmëri të lidhur me aplikacionin Walkie-Talkie në Apple Watch, funksioni u çaktivizua dhe kjo çështje do të rregullohet shpejt” , tha Apple në një deklaratë zyrtare. “Kërkojmë falje klientëve tanë për shqetësimet dhe do t’a rikuperojmë funksionalitetin sa më shpejt që të jetë e mundur”.

Lexo: Një gabim në aplikacionin FaceTime lejon që njerëzit e tjerë t’ju përgjojnë

Apple tha se nuk është “i vetëdijshëm për ndonjë përdorim të cenueshmërisë ndaj një klienti, kushtet e veçanta dhe sekuencat e ngjarjeve janë të nevojshme për t’a shfrytëzuar atë”. Kjo do të thotë se nuk ka shumë gjasa që të prekë këdo.

“Ne marrim seriozisht sigurinë dhe privatësinë e klientëve tanë. Ne konkluduam se çaktivizimi i aplikacionit ishte rruga e duhur e veprimit pasi ky bug mund t’i lejonte dikujt të përgjonte bisedat e konsumatorëve të iPhone pa pëlqimin e tyre”.

Një bug i ngjashëm me iPhone është zbuluar në janar 2019, kur një adoleshent zbuloi një bug (face) FaceTime, që lejoi dikë që të përgjonte bisedat mes iPhone-ve. Apple edhe këtë gabim e kapi në kohë.

CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0