Një gabim në aplikacionin FaceTime lejon që njerëzit e tjerë t’ju përgjojnë


Një bug (gabim) i zbuluar së fundmi në software FaceTime të Apple po bën të mundur që përdoruesit e Apple të dëgjojnë bisedat e njerëzve që po telefonojnë madje iu jep mundësinë t’i shohin ata edhe pa e hapur këtë telefonatë. Bug-u më herët u publikua në blogun 9to5Mac të Hënën, madje edhe CNN BUSINESS e konfirmoi këtë problem disa herë në testet e bëra vetë.


Në një deklaratë të Hënën në mbrëmje Apple u shpreh se po punohet intensivisht për rregullimin e këtij problemi. Madje faqja Apple ka filluar çaktivizimin e funksioneve të Grupit FaceTime, duke u siguruar privatësinë të gjithë përdoruesve të tij. Ky bug është aktiv vetëm në IPad-ët dhe Iphone, të cilat funksionojnë me sistem iOS 12.1 ose më të rinj.

Ky bug aktivizohet kur telefononi dikë përmes FaceTime. Personi që bën thirrjen mund të dëgjojë audion që vjen nga personi tjetër edhe pse ai nuk e ka pranuar thirrjen telefonike. Madje personi që bën thirrjen është në gjendje t’ju përgjojë bisedat tuaja pa ju ardhur asnjë njoftim në telefonin tuaj.

Për të mos rënë pre e bug-ut, çaktivizoni FaceTime nga të gjitha pajisjet tuaja Apple deri sa të bëhet përditësimi i software. Ju sugjerojmë të ndiqni këtë metodë për ta çaktivizuar atë në pajisjet iPhone dhe IPad: Settings -> FaceTime dhe fikni butonin e gjelbër në pjesën e sipërme të ekranit. Për ta çaktivizuar atë në një Mac, hapni aplikacionin FaceTime dhe shkoni te FaceTime në krye të ekranit, më pas zgjidhni “Turn FaceTime Off”.

CNN BUSINESS

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale