Steve Jobs e pushon nga puna, por ai hap kompaninë e tij - Business Magazine Albania

Steve Jobs e pushon nga puna, por ai hap kompaninë e tij


Pothuajse 20 vjet më parë gjatë bumit të parë të teknologjisë, unë u përballa me një situatë të vështirë. Steve Jobs më pushoi nga Pixar, viza ime e emigracionit do të skadonte dhe paratë e mia ishin zhdukur. Isha me fat që njoha disa djem australianë, të cilët filluan një biznes që shërbente për reklamat. Për t’u bërë një themelues i biznesit, unë duhej të investoja aq pak para sa kisha lënë, të sjellja tre klientë dhe të fitoja 1 milion dollarë fonde. Pra, e fitova punën dhe përfundova duke themeluar kompaninë time të parë. – James Green, CEO i Magnetic

Dy dekada më vonë, kam drejtuar katër startup-e para kompanisë sime aktuale, për të cilat jam ende duke mbledhur para. Dhe kur mendoj për atë që ka qenë themelore në pitching para investitorëve potencialë, kujtoj se kush janë njerëzit me të cilët kam të bëj. Siç thotë autori John Green,Ç’gjë mashtruese të besohet se një person është më shumë se një person.

Lexoni: “Më pushuan nga puna, ja se si e trefishova rrogën pas kësaj”

Gjëja më e keqe që ju mund t’i thoni një investitori të mundshëm nuk është i lidhur me asnjë subjekt, koncept apo imperativ morali i veçantë. Ju gjithmonë mund të gjeni një investitor, i cili do të jetë në rregull me pozicione ekstreme. Ajo që nuk duhet t’i thoni kurrë një investitori potencial është: “Gjërat u përkeqësuan.”

Në takimin tuaj të parë me një investitor, ju duhet të bëni dy gjëra: Më së shumti, mrekullojini ata me idenë tuaj dhe më pas, ndërsa po shpjegoni idenë tuaj, sigurohuni që çdo numër i madh i “shitjeve apo i të punësuarve” është në hapjen e këtij takimi të parë.

Përpiqem të jem transparent për ndonjë pengesë gjatë takimit të parë. Pastaj, edhe nëse investitori gërmon thellë, ai nuk do të zbulojë asgjë që tashmë nuk është zbuluar.

Shembulli më i zakonshëm i gabimeve që sipërmarrësit bëjnë me investitorët e rinj, janë dhënia e numrit të shitjeve që nuk janë të sigurta apo të sakta. Nuk ka asgjë më të keqe sesa negocimi i një investimi të kapitalit dhe më pas të thuash se numrat që keni ndarë në fillim kanë shkuar keq tani. Edhe nëse artificialisht mbushni numrat dhe jeni në gjendje të qëndroni në kohë të mjaftueshme për të marrë investimin, do të helmoni marrëdhënien tuaj. Është një mënyrë e tmerrshme për të filluar.

Lexoni: Kur dhe Si të Pushosh nga Puna një Punonjës?

Dhe kjo nuk është vetëm për fillimin e një marrëdhënieje investitorësh. Është gjithmonë mirë që lajmet e këqija të përcillet sa më shpejt që të jetë e mundur në mënyrë njerëzore, në mënyrë që një investitor asnjëherë të mos i zbulojë këto gjëra vetë ose të zbulojë se situata ka qenë e keqe për një kohë të gjatë, por ju nuk ua keni thënë atyre.

Marrëdhëniet e investitorëve janë tamam si çdo lloj marrëdhënieje tjetër. Ato janë ndërtuar mbi besimin. Në një marrëdhënie besimi, duhet të jeni të lirë të flisni dhe të tregoni të vërtetën gjatë gjithë kohës, sado e dhimbshme qoftë ajo. Fshehja e saj, vonesa, ose shmangia e komunikimit për gjëra të rëndësishme para investitorit është ajo që nuk duhet të bëni kurrë.

burimi: Fortune

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0