Kur dhe Si të Pushosh nga Puna një Punonjës? - Business Magazine Albania

Kur dhe Si të Pushosh nga Puna një Punonjës?


Ish-Drejtori i Operacioneve të përditshme im ishte më shumë se një koleg për mua- ne ishim miq shumë të mirë. Ne shpenzonin shumë orë në zyrë bashkë, dhe jashtë saj gjithashtu.

Dhe në 2007-ën, duhet ta lija që të largohej.

Ishte një nga gjërat më të vështira që më është dashur ndonjëherë të bëj, të pushoja mikun tim më të mirë ishte një lëvizje për të mirë të kompanisë. Ne ishim në të njëjtin mendim për çdo gjë, por asnjëri prej nesh nuk ishte i orientuar nga detajet apo tipat praktik që nevojiteshin për ta bërë kompaninë 1-800-GOT-JUNK? të rritej drejt një biznesi global. Ndaj m’u desh të merrja vendimin e vështirë që të ndanim rrugët tona.

Edhe pse diskutohet rrallë, të dish se kur dhe si të pushosh nga puna është një aftësi esenciale për çdo sipërmarrës. Mbajtja e njerëzve të gabuar mund të dëmtojë kulturën e kompanisë dhe qëllimin final. Tony Hsieh, CEO i Zappos, madje edhe ka vlerësuar se mbajtja e punonjësve të gabuar i kushton kompanisë më shumë se 100 milionë $.
Të pushosh dikë nga puna nuk është diçka që e bën për qejf, por kam gjetur këto metoda të cilat e zbusin dhimbjen e kësaj eksperience, dhe që ata që përfshihen në këtë proces të kenë mundësi t’i drejtohen një të ardhmeje më të shndritshme.

“Lamtumira” mund të jetë gjëja më e mirë për këdo

Pikësëpari, është e rëndësishme të kuptosh se pushimi nga puna i dikujt, kur bëhet siç duhet, mund të jetë fitimprurës për të dyja palët. Për kompaninë, mbajtja e njerëzve të gabuar mund të dëmtojë kulturën dhe qëllimin. Një punësim i vetëm i gabuar mund ta rrisë koston e drejtëpërdrejtë me 50,000 $. Ky mund të ndikojë në angazhimin në skuadër dhe produktivitetin, prandaj ata duhen larguar sa më shpejt që është e mundur.

Edhe punonjësi që largohet zakonisht nuk është i lumtur për largimin. Diçka rreth pozicionit që kanë ata nuk po funksionon dhe mbase këtë gjë e bluajnë me veten. Përfundimi i një pune është i dhimbshëm dhe i frikshëm. Por njëkohësisht është një shans i mirë për të gjetur një vend më të mirë. COO dhe miku të cilin duhet ta pushoja në 2007-ën është tani një këshillues super i suksesshëm, i cili kalon kohë më të bukura me projektet që i dashuron dhe me një pagesë më të lartë. Dhe me liderin e duhur për rritjen e adhshme, O2E Brands ka lulëzuar gjithashtu.

Mekanika e të pushuarit nga puna: Kur dhe Si ta pushosh dikë nga puna

Ka një lloj filozofie në qarkullim “punëso ngadalë, pusho shpejt”. Punësimi duhet të jetë një proces shumë i kujdesshëm në mënyrë që të bëhet përshtatja kulturore. Të pushosh dikë gjithsesi, duhet të jetë e shpejtë dhe vendimtare. Më 1994-ën unë pushova të gjithë kompaninë, 11 punonjës, në mënyrë të menjëhershme kur kuptova që kultura e punës ishte toksike dhe përtej përmirësimit. Ishte e tmerrshme, por e ndryshoi thelbësisht biznesin për mirë dhe për hir të të gjithëve duhet ta kisha bërë atë më parë.

 

/Shkruar nga Brian Scudamore, Publikuar nga Forbes.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0