Si të ankoheni më pak dhe të ndjeheni më mirë në punë?


Kolegët negativë mund të dëmtojnë produktivitetin dhe moralin tuaj teksa ju punoni. Qëndrimet e tyre janë ngjitëse. Por a e keni pyetur veten ndonjëherë nëse ju jeni shkaku i këtyre qëndrimeve?

“Kur hyni në zyrë me një qëndrim negativ do të prekni të tjerët rreth jush,” tha Brandon Smith, një trajner në karrierë i cili përqëndrohet në mosfunksionimin e vendit të punës. “Ekziston një probabilitet i lartë që ata do të marrin të njëjtin negativitet me tuajin.”

Lexo: E urreni punën tuaj, por nuk mund të jepni dorëheqjen? Ja çfarë duhet të bëni

Mbaj nën kontroll ankuesin
Kuptoni se sa përfshiheni në biseda dhe se sa ndikojnë këto biseda tek ju. Jini të qëllimshëm që ta ekuilibroni situatën me komente më pozitive. “Njerëzit kujtojnë ato që thoni dhe ju do të gjykoheni gjithmonë nga kjo gjë”, tha Kerry Hannon, autori i “Duaje punën tënde: Rregullat e reja për lumturinë në karrierë”. Shtimi i një “por” dhe pastaj një mendimi pozitiv në një koment negativ mund t’ju ndihmojë të zhvendoseni në një kornizë më pozitive, rekomandoi Jon Gordon, autor i “Fuqia e Udhëheqjes Pozitive”. Për shembull: Po bie shi dhe unë me të vërtetë shpresoja për një udhëtim të këndshëm, por lëndina ime duhej të ujitej. Dhe kur biseda negative po ndodh rreth jush, rezistoni ndaj kërkesës për të hyrë brenda dhe për të marrë pjesë.

Ofroni zgjidhje
Disa ankime në zyrë janë të natyrshme dhe në fakt, mund të ndihmojë në krijimin e miqësisë në doza të duhura. Por ju mund ta bëni atë më produktive duke krijuar një rregull zgjidhje pa ankesë, pa ofruar një rekomandim, sugjeroi Gordon. “Ju duhet të përqëndroheni në zgjidhje dhe pozitive në vend të negativeve”.

Keni diçka për të shpresuar
Të kesh një ritual të përditshëm që të shijon mund të të ndihmojë të largosh nga mendja gjërat stresuese. Dhe nuk ka pse të jetë ekstravagante: një filxhan kafe, duke lexuar blogun tuaj të preferuar ose duke bërë një shëtitje të shpejtë. “Shtoni diçka në ditën tuaj që ju largon nga rutina,” tha Hannon.

Gjeni një sfidë të re
Të ngecurit në një rutinë mund të dobësojë gjendjen shpirtërore, kështu që përpiquni të sfidoni vazhdimisht veten dhe të dilni nga zona juaj e rehatisë. Ngrini dorën tuaj për të marrë një detyrë të re, shikoni për orë trajnimi, ose angazhohuni në një projekt vullnetar. “Edhe nëse është e frikshme, provojeni dhe bëjeni”, tha Hannon. “Pasi të dalim nga zona jonë e rehatisë, adrenalina rritet dhe nuk keni kohë të ankoheni për punën.”

Vendosni pozitivitetin në kalendarin tuaj
Ne gjithashtu shpesh përqëndrohemi në gjërat e këqija që ndodhin dhe anashkalojmë pozitivet. “Ne kemi lindur për t’u shqetësuar,” tha Joe Robinson, një ekspert i ekuilibrit në vendin e punës. Për të ndihmuar në luftimin e kësaj, ai sugjeroi të kujtoni tre gjëra të bukura që ju ndodhën gjatë ditës. “Kjo largon gjërat negative dhe mbush trurin tuaj me gjëra pozitive, gjë që çon në një perspektivë më pozitive.” tha Robinson.

Lexo: 8 arsye pse nuk jeni të lumtur në punë

Gjeni një pasion të jashtëm
Do të ketë ditë dhe madje javë kur puna do të shkojë keq. Kjo është arsyeja pse ju duhet një hobi ose pasion jashtë punës për ta ekuilibruar atë. “Kjo ju jep diçka për të shpresuar,” tha Robinson. “Ju mund të keni pasur një javë të ngarkuar dhe e dini se keni diçka me të cilën argëtoheni dhe largoni mendjen.”

CNN

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale