Si të ankoheni më pak dhe të ndjeheni më mirë në punë?

Si të ankoheni më pak dhe të ndjeheni më mirë në punë?


Kolegët negativë mund të dëmtojnë produktivitetin dhe moralin tuaj teksa ju punoni. Qëndrimet e tyre janë ngjitëse. Por a e keni pyetur veten ndonjëherë nëse ju jeni shkaku i këtyre qëndrimeve?

“Kur hyni në zyrë me një qëndrim negativ do të prekni të tjerët rreth jush,” tha Brandon Smith, një trajner në karrierë i cili përqëndrohet në mosfunksionimin e vendit të punës. “Ekziston një probabilitet i lartë që ata do të marrin të njëjtin negativitet me tuajin.”

Lexo: E urreni punën tuaj, por nuk mund të jepni dorëheqjen? Ja çfarë duhet të bëni

Mbaj nën kontroll ankuesin
Kuptoni se sa përfshiheni në biseda dhe se sa ndikojnë këto biseda tek ju. Jini të qëllimshëm që ta ekuilibroni situatën me komente më pozitive. “Njerëzit kujtojnë ato që thoni dhe ju do të gjykoheni gjithmonë nga kjo gjë”, tha Kerry Hannon, autori i “Duaje punën tënde: Rregullat e reja për lumturinë në karrierë”. Shtimi i një “por” dhe pastaj një mendimi pozitiv në një koment negativ mund t’ju ndihmojë të zhvendoseni në një kornizë më pozitive, rekomandoi Jon Gordon, autor i “Fuqia e Udhëheqjes Pozitive”. Për shembull: Po bie shi dhe unë me të vërtetë shpresoja për një udhëtim të këndshëm, por lëndina ime duhej të ujitej. Dhe kur biseda negative po ndodh rreth jush, rezistoni ndaj kërkesës për të hyrë brenda dhe për të marrë pjesë.

Ofroni zgjidhje
Disa ankime në zyrë janë të natyrshme dhe në fakt, mund të ndihmojë në krijimin e miqësisë në doza të duhura. Por ju mund ta bëni atë më produktive duke krijuar një rregull zgjidhje pa ankesë, pa ofruar një rekomandim, sugjeroi Gordon. “Ju duhet të përqëndroheni në zgjidhje dhe pozitive në vend të negativeve”.

Keni diçka për të shpresuar
Të kesh një ritual të përditshëm që të shijon mund të të ndihmojë të largosh nga mendja gjërat stresuese. Dhe nuk ka pse të jetë ekstravagante: një filxhan kafe, duke lexuar blogun tuaj të preferuar ose duke bërë një shëtitje të shpejtë. “Shtoni diçka në ditën tuaj që ju largon nga rutina,” tha Hannon.

Gjeni një sfidë të re
Të ngecurit në një rutinë mund të dobësojë gjendjen shpirtërore, kështu që përpiquni të sfidoni vazhdimisht veten dhe të dilni nga zona juaj e rehatisë. Ngrini dorën tuaj për të marrë një detyrë të re, shikoni për orë trajnimi, ose angazhohuni në një projekt vullnetar. “Edhe nëse është e frikshme, provojeni dhe bëjeni”, tha Hannon. “Pasi të dalim nga zona jonë e rehatisë, adrenalina rritet dhe nuk keni kohë të ankoheni për punën.”

Vendosni pozitivitetin në kalendarin tuaj
Ne gjithashtu shpesh përqëndrohemi në gjërat e këqija që ndodhin dhe anashkalojmë pozitivet. “Ne kemi lindur për t’u shqetësuar,” tha Joe Robinson, një ekspert i ekuilibrit në vendin e punës. Për të ndihmuar në luftimin e kësaj, ai sugjeroi të kujtoni tre gjëra të bukura që ju ndodhën gjatë ditës. “Kjo largon gjërat negative dhe mbush trurin tuaj me gjëra pozitive, gjë që çon në një perspektivë më pozitive.” tha Robinson.

Lexo: 8 arsye pse nuk jeni të lumtur në punë

Gjeni një pasion të jashtëm
Do të ketë ditë dhe madje javë kur puna do të shkojë keq. Kjo është arsyeja pse ju duhet një hobi ose pasion jashtë punës për ta ekuilibruar atë. “Kjo ju jep diçka për të shpresuar,” tha Robinson. “Ju mund të keni pasur një javë të ngarkuar dhe e dini se keni diçka me të cilën argëtoheni dhe largoni mendjen.”

CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0