Tendencat e pagesave: Pagesat digjitale u rritën me 30%, rritje të ndjeshme në transaksionet numerike - Business Magazine Albania

Tendencat e pagesave: Pagesat digjitale u rritën me 30%, rritje të ndjeshme në transaksionet numerike

Tendencat e pagesave: Pagesat digjitale u rritën me 30%, rritje të ndjeshme në transaksionet numerike

 E ardhmja e transaksioneve monetare, rritja e pagesave përmes metodave të konfirmimit, mbështetja për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme dhe zbatimi i inteligjencës artificiale në flukset financiare digjitale ishin vetëm disa nga temat e diskutuara në Visa SEE, Forumi i Biznesit 2024. I mbajtur në Kotorr, konferenca vjetore kushtuar inovacioneve teknologjike në sistemet e pagesave dhe përfshirjes financiare mblodhi së bashku mbi 120 përfaqësues të spikatur nga industria e financave në gjashtë tregje në Evropën Juglindore, duke përfshirë klientë dhe ekspertë nga Visa në mbarë botën.

Disa nga tendencat kryesore për SEE në pagesat moderne tregojnë se pagesat pa para në të gjithë rajonin u rritën me 30% në vitin 2023, një rritje prej 74% në transaksionet e tokenizuara. Ka gjithashtu një rritje prej 16% në vendndodhjet e tregtarëve që përdorin sisteme POS.

“Visa është prezente në rajonin e Evropës Juglindore për më shumë se 40 vjet. Përpjekjet tona bashkëpunuese me qeveritë, rregullatorët, institucionet financiare dhe partnerët kanë rezultuar në arritje të rëndësishme në zhvillimin e ekonomisë digjitale të rajonit. Numri i kartave Visa në fuqi u rrit me 14% krahasuar me vitin 2022, me 15 milionë karta të reja Visa të prezantuara në tregjet e CISSEE. Duke parë përpara, ne jemi të përkushtuar të zgjerojmë më tej rrjetin e pranimit për pagesa digjitale të lehta dhe të sigurta në Evropën Juglindore, si dhe të promovojmë transformimin digjital të ekonomisë lokale përmes inovacionit”, tha Cristina Doros, Zëvendës Presidente e Lartë dhe Menaxher i Grupit Vendor CISSEE në Viza.

Pjesëmarrësit e konferencës u përfshinë në bisedime në lidhje me avancimin digjital të komunitetit rajonal, ndërsa përfaqësuesit e Visa shfaqën rezultatet e rëndësishme të arritura gjatë katër dekadave të biznesit të kompanisë në rajonin e Evropës Juglindore.

“Ne vazhdojmë të sjellim risi dhe fuqizojmë përdoruesit me transaksione digjitale, të sigurta, duke luajtur një rol kyç në modernizimin e pagesave në rajon. Jam i kënaqur që Forumi ynë këtë vit ka arritur pikërisht këtë—duke bindur klientët dhe partnerët se industria e pagesave po zhvillohet më shpejt se kurrë dhe se ne kemi evoluar me të, duke u ofruar atyre mundësi të pafundme për të përmirësuar dhe konkurruar në bizneset e tyre.” tha Ana Drashkoviç, zëvendëspresidente dhe menaxhere e përgjithshme e Visa Europe Juglindore.

Visa zbuloi gjithashtu veçoritë e reja të kartave dhe inovacionet digjitale që do t’i sjellin konsumatorët dhe tregtarët në një të ardhme më të personalizuar, më të përshtatshme dhe të sigurt. Visa Pay u lejon bankave të vendosin shpejt zgjidhje të reja inovative, duke përfshirë fillimin e pagesave, tap-to-pay, menaxhimin e mashtrimit dhe rrezikut, platformat e portofolit dhe më shumë. Kredencialet fleksibël të Visa mundëson që një produkt me kartë të vetme të kalojë ndërmjet mënyrave të pagesës, duke e vënë fuqinë e zgjedhjes në duart e konsumatorit. Visa Payment Passkey konfirmon identitetin pa ndërprerë përvojën e arkëtimit dhe rrit sigurinë duke reduktuar të metat kur paguani online, në çdo pajisje ose faqe interneti, globalisht.

Rreth Visa

Visa është një lider global në pagesat digjitale, duke lehtësuar transaksionet midis konsumatorëve, tregtarëve, institucioneve financiare dhe qeverive në mbi 200 vende dhe territore. Misioni i tyre është të lidhin botën përmes rrjetit më të përshtatshëm, inovativ, të besueshëm dhe të sigurt të pagesave, duke u mundësuar individëve, bizneseve dhe ekonomive të lulëzojnë. Ata besojnë se ekonomitë gjithëpërfshirëse fuqizojnë dhe u japin fuqi të gjithëve, dhe aksesi shihet si themeli për lëvizjen e ardhshme të parasë. Mësoni më shumë në Visa.com.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0