Si bashkëthemeluesit e një Fintech menaxhojnë fluksin e hershëm të parasë për suksesin e ardhshëm - Business Magazine Albania

Si bashkëthemeluesit e një Fintech menaxhojnë fluksin e hershëm të parasë për suksesin e ardhshëm

Fintech

Pavarësisht nëse sapo po filloni, ose jeni gati të zgjeroheni në tregje të reja, fluksi i parasë është mbreti. Por, shumë startup-e operojnë me humbje për vite, përpara se të bëhen fitimprurëse, nëse ndodh. Amazon është një shembull i suksesshëm. WeWork mund të jetë një paralajmërim. 

Brad Genser dhe Taylor Matthews, bashkëthemeluesit e firmës së menaxhimit të pasurisë Farther, aktualisht po lundrojnë në këtë zbaticë financiare për kompaninë e tyre.

Dyshja u takuan në qarqet financiare të qytetit të New York-ut. Matthews, i cili më parë ka punuar për një firmë që fokusohej në këshillimet 401(k), kishte parë nga afër zhgënjimet që kishin këshilltarët dhe klientët e tyre me mungesën e teknologjisë së firmave të tyre. Dikur zëvendëspresident në divizionin e menaxhimit të pasurisë Goldman Sachs, Genser njohu gjithashtu një mundësi potencialisht të madhe rritjeje. Ata themeluan Farther, me bazë në New York në vitin 2019, për të marrë një qasje më të përqendruar tek teknologjia për menaxhimin e pasurisë.

Dyshja kaluan një vit duke zhvilluar planin e tyre për të rritur kapitalin e sipërmarrjes përpara se të linin punën ditore. Tani, Farther ka më shumë se 2 miliardë dollarë në asete nën menaxhim. Këtu janë pikat kryesore se si bashkëthemeluesit e Farther po planifikojnë rrugën e tyre drejt përfitimit.

Faza e farës

“Në fazën e farës, ne po përpiqeshim të kuptonim përshtatjen e produktit me tregun dhe të provonim se dikush diku do të blinte atë që po shisnim“, tha Matthews. Kjo nënkuptonte pak, ose aspak fluks parash. Genser shtoi se ju nuk e dini vërtet se sa do të zgjasë faza e farës; mund të mos përfundojë kurrë. Pra, ia vlen të jesh më konservator në shpenzimet e tua.

“Në këtë pikë, edhe nëse blini një biskotë McDonald’s për mëngjes, kjo është rrjedhë negative e parasë. Ju nuk keni ende fluks parash të mjaftueshëm për të mbuluar atë biskotë”, tha Genser.

Zgjerimi 

Sipas Matthews dhe Genser, Farther është aktualisht në epokën e tij të zgjerimit. Biznesi ka një terren në treg. Tani, tha Genser, është “një strategji e tokës dhe zgjerimit”. Ata po zgjerohen në tregje dhe segmente të reja për të nxitur rritjen e të ardhurave. Kjo do të thotë gjithashtu se ata po investojnë në infrastrukturën e tyre për të shkallëzuar operacionet dhe për të përmbushur kërkesën dhe për të vënë para drejt marketingut dhe shitjeve për t’u siguruar që tregu e di se kush janë ata. Më tej është ende negative fluksi i parasë, por kjo është nga projektimi. “Ne mund të marrim atë dollar të ardhshëm të kapitalit dhe ta zbatojmë për rritjen dhe ta shtyjmë rritjen tonë shumë më shpejt”, tha Matthews.

Pjekuria 

Pjekuria është ende aspiruese për më tej, tha Matthews. Por, kur ata janë atje, presin që t’i afrohen përfitimit. Në atë pikë, ata do të bëjnë çmos për të automatizuar sa më shumë që të jetë e mundur në mënyrë që të rrisin efikasitetin dhe t’a “shtrydhin” atë fund.

“Kështu që ne mund të përballojmë ta hamë atë biskotë”, tha Matthews.

inc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0