EMERGE blehet nga investitori Alexander Smbatyan - Ja çfarë pritet të ndodhë në muajt në vazhdim - Business Magazine Albania

EMERGE blehet nga investitori Alexander Smbatyan – Ja çfarë pritet të ndodhë në muajt në vazhdim

EMERGE është blerë nga themeluesi dhe investitori teknologjik Alexander Smbatyan.   Të thuash që është i emocionuar do të ishte një nënvlerësim. Që në fillim dëshira ishte për të lidhur ekosistemet teknologjike të Evropës Lindore dhe Azisë Qendrore (çfarë e quajtën rajonin e Ri Lindor) dhe për t’i shfaqur ato në botë.

Nuk kishte plan konkret biznesi – vetëm një pasion i madh për të ndërtuar komunitete startup-esh teknologjike. Pak e dinin se çfarë udhëtimi emocionues, ndonjëherë stresues, por përfundimisht shpërblyes do të ishin shtatë vitet e ardhshme.

“Ëndërroni shumë, shkoni globalisht, qëndroni lokalë” ka qenë motoja e EMERGE që nga dita e parë. Ata donin të mbështesnin startup-et nga rajoni që ëndërronin të shkallëzoheshin globalisht ndërsa krijonin mundësi për komunitetet e tyre lokale.

Lexo edhe:Logical në mbështetje të grave sipërmarrëse në Women Startup Competition dhe Qendrës Kallz si organizatore

Së bashku me komunitetin  EMERGE, ata krijuan një sukses të vërtetë ndërkombëtar me secilin event, duke mbledhur mbi 20,000 pjesëmarrës ndër vite. Ata kanë vendosur shumë qendra teknologjike në zhvillim si Minsku, Jerevani, Stambolli dhe Dubai në hartë duke sjellë investitorë globalë, vizionarë të jashtëzakonshëm të teknologjisë dhe themelues të unicorn-eve (Miro, Picsart, Pandadoc) që e kishin origjinën nga Ri Lindor. Ata kanë qenë dëshmitarë të startup-eve që ngritën mbi $30 milionë përmes konferencës së tyre, me histori suksesi të dukshme si VOCHI, që ngriti $1.3 milionë në EMERGE dhe u ble nga Pinterest në të njëjtin vit.

Gjatë vitit të kaluar, EMERGE zhvilloi një partneritet të fortë me Alexander Smbatyan dhe ekipin e tij.  EMERGE do të vazhdojë misionin e saj nën udhëheqjen e re të dikujt që ka qenë pjesë e komunitetit të tyre dhe ndan vlerat e tij. Bashkëthemeluesja e tij, Anna Sholina, do të mbetet aksionere  dhe do të vazhdojë të mbështesë EMERGE me ekspertizën e saj.

Konferenca e ardhshme EMERGE do të kthehet këtë vjeshtë! Herën e fundit ata bënë një sukses të madh në Jerevan, duke sjellë mbi 3,000 njerëz në qytet në vitin 2022.

Nuk ka asnjë dyshim se këtë vit do të jetë edhe më e jashtëzakonshme, veçanërisht me rrënjët e Alexander në Armeni.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0