Logical në mbështetje të grave sipërmarrëse në Women Startup Competition dhe Qendrës Kallz si organizatore - Business Magazine Albania

Logical në mbështetje të grave sipërmarrëse në Women Startup Competition dhe Qendrës Kallz si organizatore

Logical

Logical Albania, kompania që ofron zgjidhje softuerike në tregun shqiptar prej 12 vitesh, i ka kushtuar gjithmonë një vëmendje të veçantë rolit të vajzave, qoftë në role drejtuese qoftë në ato implementuese.

Gjatë takimit ata shprehen që: “54% e stafit janë vajza dhe përbëjnë 50% të roleve kyçe në kompani. Çdo ditë prezenca e tyre e bën punën më të bukur, më harmonike, më të saktë, më dinamike. Prania e vajzave sjell në atmosferën e përditshmërisë emocionet aq të nevojshme në çdo ambient. Ne kemi disa vite tashmë që investojmë në kauza të përgjegjësisë sociale, dhe një ndër këto kauza është që vajzat dhe gratë shqiptare të kenë hapësirat e duhura për të zhvilluar potencialin e tyre. Kjo është edhe arsyeja e këtij bashkëpunimi.”

Me një fokus të veçantë tek përgjegjësia sociale, rritja profesionale dhe trajtimi miqësor i punonjësve, në ditë të caktuara mund të gjeni në ambientet e tyre dhe fëmijë. Kur i pyesim se cila është arsyeja e kësaj, Gentian-i përgjigjet: “Gruaja, përveçse një profesioniste shumë e mirë ka dhe rolin shumë të shenjtë të të qenit nënë. Përveç mbështetjes që mundohemi tu japim që fazën e kalimit nga të qenit pa fëmijë në të bërit nënë, i shtyjmë që ti sjellin fëmijët në zyrë që të shohin ambjentet ku punon mami kur i lë në çerdhe. Kjo  ndihmon për të parë dhe një dimension më njerëzor përveç gruas në profesion. Mendojmë që e humanizon punën. Ne madje po organizojmë me burimet njerëzore ditën kur punonjësit që janë bërë prindër të sjellin të gjithë fëmijët e tyre. Pikërisht për atë që përmendëm më lart.”

Z. Gentian Gjiknuri, sipërmarrës, drejtues i Logical,  tregon se kompania zhvillon disa politika dhe merr disa nisma që shkojnë në drejtimin e fuqizimit të gruas, si një rol i rëndësishëm për qëndrueshmërinë dhe rritjen e suksesshme të sipërmarrjes.

“Krahas politikave sociale miqësore që zhvillojmë brenda kompanisë, ne synojmë të investojmë shumë në rritje dhe të fuqizojmë potencialet e reja. Kemi qenë pjesë e shumë panaireve të punës për të zbuluar talentet dhe kemi marrë pjesë në shumë programe zhvillimi, që nxisin investimet, inovacionin dhe fuqizimin e gruas”.

Ndër angazhimet aktuale të kompanisë është mbështetja e qendrës Kallz për zhvillimin e programit të trajnimeve të mbi 50 startup-eve drejtuar nga gra dhe vajza. Pas trajnimeve, 10 nga këto startup-e do të marrin pjesë në konkursin shqiptar të Women Startup Competition, i cili zhvillohet nga qendra Kallz.

 “Ne jemi entuziastë në mbështetjen e këtij programi, duke parë së pari nevojën e lartë të grave dhe vajzave, për t’u pajisur me më shumë njohuri në fushën e biznesit dhe për t’u treguar atyre se nuk janë vetem në këtë rrugëtim”, tha Z. Gjiknuri.

Logical Albania është shtëpia e softuerëve për bizneset. Kompania ofron zgjidhje biznesi që nga tetori i vitit 2012 dhe sot ka mbi 900 klientë, të cilët operojnë në mbi 2500 pika shitjeje në Shqipëri, Kosovë, Maqedoninë e Veriut, Malin e Zi dhe Bosnje-Hercegovinë. Logical u shërben bizneseve që operojnë në industrinë e shitjes me pakicë, mikpritjen dhe logjistikën, duke integruar zgjidhjet softuerike me sistemet financiare.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0