E urreni punën tuaj, por nuk mund të jepni dorëheqjen? Ja çfarë duhet të bëni


Ekziston një ndryshim midis të qenit i pakënaqur në pozicionit tuaj të punës dhe urrejtjes që mund të keni për punën tuaj, gjë që e vështirëson shumë nëse dëshironi të jepni dorëheqjen dhe nuk mundeni. Jo të gjithë mund të lënë punën e tyre sa herë që e ndiejnë këtë, madje edhe me disa kursime mënjanë, ju ende keni faturat për të paguar, një jetë sociale për të mbajtur dhe njerëz që mbështeten tek ju. Por ju e urreni punën tuaj, ju zgjoheni në mëngjes dhe me të vërtetë dëshironi që të mund të zgjoheni si dikush tjetër me një jetë tjetër.

Lexoni: 8 arsye pse nuk jeni të lumtur në punë

BusinessMag në këtë artikull ju sjell 3 gjëra kryesore që duhet të bëni kur me të vërtetë e urreni punën tuaj dhe nuk mund të jepni dorëheqjen.

  1. Ndryshoni departamentet ose pozicionin e punës brenda biznesit. Shikoni vërdallë nëse ka një pozicion tjetër që do të ishte më i përshtatshëm për ju apo që në të vërtetë e shikoni si më interesante.
  2. Ndryshoni qëndrimin tuaj. Qëndrimi juaj kontrollon realitetin tuaj, nëse zgjoheni dhe vendosni se e urreni punën, nuk do të keni një ditë të mirë. Ndryshoni mendimin tuaj nga negativ në mirënjohës. Bëni një listë me të gjitha arsyet për të cilat jeni mirënjohës për punën tuaj, mund t’ju marrë pak kohë, por sa më shumë arsye që të gjeni pse duhet të jeni mirënjohës, aq më e lehtë do të bëhet.
  3. Aplikoni për punë të tjera. Nuk ka asgjë që ju ndalon të jepni dorëheqjen nga puna juaj nëse po ua bëjnë situatën shumë të mjerueshme. Asnjë vlerë monetare nuk ia vlen para shëndetit tuaj mendor.

Mos harroni se lumturia është plotësisht nën kontrollin tuaj. Se si përballeni me ndikimet e jashtme që përpiqen të shkatërrojnë lumturinë tuaj dhe ju bëjnë të ndiheni të pavlerë varet plotësisht nga ju.

Lexoni: Sjelljet që ju bëjnë të pa zëvendësueshëm në vendin e punës

Jo gjithmonë mund të kontrolloni çdo koment që bëhet për ju, por ju mund të kontrolloni ambientin ku qëndroni, sjelljen që duhet të mbani për çdo vështirësi që hasni. Bëni një përpjekje për të mësuar t’i shihni gjërat në një mënyrë tjetër, sepse edhe nëse hiqni dorë dhe shkoni diku tjetër, jo gjithçka do të jetë gjithmonë “perfekte”.

/lifehack

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale