E urreni punën tuaj, por nuk mund të jepni dorëheqjen? Ja çfarë duhet të bëni - Business Magazine Albania

E urreni punën tuaj, por nuk mund të jepni dorëheqjen? Ja çfarë duhet të bëni


Ekziston një ndryshim midis të qenit i pakënaqur në pozicionit tuaj të punës dhe urrejtjes që mund të keni për punën tuaj, gjë që e vështirëson shumë nëse dëshironi të jepni dorëheqjen dhe nuk mundeni. Jo të gjithë mund të lënë punën e tyre sa herë që e ndiejnë këtë, madje edhe me disa kursime mënjanë, ju ende keni faturat për të paguar, një jetë sociale për të mbajtur dhe njerëz që mbështeten tek ju. Por ju e urreni punën tuaj, ju zgjoheni në mëngjes dhe me të vërtetë dëshironi që të mund të zgjoheni si dikush tjetër me një jetë tjetër.

Lexoni: 8 arsye pse nuk jeni të lumtur në punë

BusinessMag në këtë artikull ju sjell 3 gjëra kryesore që duhet të bëni kur me të vërtetë e urreni punën tuaj dhe nuk mund të jepni dorëheqjen.

  1. Ndryshoni departamentet ose pozicionin e punës brenda biznesit. Shikoni vërdallë nëse ka një pozicion tjetër që do të ishte më i përshtatshëm për ju apo që në të vërtetë e shikoni si më interesante.
  2. Ndryshoni qëndrimin tuaj. Qëndrimi juaj kontrollon realitetin tuaj, nëse zgjoheni dhe vendosni se e urreni punën, nuk do të keni një ditë të mirë. Ndryshoni mendimin tuaj nga negativ në mirënjohës. Bëni një listë me të gjitha arsyet për të cilat jeni mirënjohës për punën tuaj, mund t’ju marrë pak kohë, por sa më shumë arsye që të gjeni pse duhet të jeni mirënjohës, aq më e lehtë do të bëhet.
  3. Aplikoni për punë të tjera. Nuk ka asgjë që ju ndalon të jepni dorëheqjen nga puna juaj nëse po ua bëjnë situatën shumë të mjerueshme. Asnjë vlerë monetare nuk ia vlen para shëndetit tuaj mendor.

Mos harroni se lumturia është plotësisht nën kontrollin tuaj. Se si përballeni me ndikimet e jashtme që përpiqen të shkatërrojnë lumturinë tuaj dhe ju bëjnë të ndiheni të pavlerë varet plotësisht nga ju.

Lexoni: Sjelljet që ju bëjnë të pa zëvendësueshëm në vendin e punës

Jo gjithmonë mund të kontrolloni çdo koment që bëhet për ju, por ju mund të kontrolloni ambientin ku qëndroni, sjelljen që duhet të mbani për çdo vështirësi që hasni. Bëni një përpjekje për të mësuar t’i shihni gjërat në një mënyrë tjetër, sepse edhe nëse hiqni dorë dhe shkoni diku tjetër, jo gjithçka do të jetë gjithmonë “perfekte”.

/lifehack

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0