Shqiptarët populli më i palumtur në Europë. OKB nxjerr raportin e përvitshëm - Business Magazine Albania

Shqiptarët populli më i palumtur në Europë. OKB nxjerr raportin e përvitshëm

Shqiptarët janë populli më i palumtur në Europë, ndërsa më të lumturit janë finlandezët. Në raportin e përvitshëm të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Shqipëria renditet në vendin e 90. Përkeqësimi duket se ka ardhur si pasojë e problemeve të theksuara sociale, korrupsionit, rritjes së çmimeve etj.

Shqiptarët janë ndër më të palumturit në Europë. Në Raportin e përvitshëm të Lumturisë të publikuar nga Organizata e Kombeve të Bashkuara, Shqipëria ka humbur një vend në pozicionim, duke u renditur në vendin e 90 nga 146 shtete gjithsej.

Ky raport bazohet në një anketë vjetore, ku pyeten rreth 1000 individë, të cilëve iu kërkohet që të rendisin, nga 1 në 10, për të parë nëse janë duke jetuar mirë apo jo.

Vendet renditen sipas lumturisë bazuar në vlerësimet mesatare të jetës së tyre gjatë viteve  2020-2022 dhe duket se ky ndikim negativ për shqipërinë ka të bëjë me problemet e theksuar sociale , rritjen e çmimeve, korrupsionin por edhe ndikimi si shkak I pandemisë. Por,  për të kuptuar rezultatet, studiuesit kanë përdorur këta tregues: Prodhimi i Brendshëm Bruto për frymë, pritshmërinë për një jetë të shëndetshme në lindje, mbështetja sociale, lirinë për të marrë vendime të rëndësishme në jetë dhe nivelet e perceptuara të korrupsionit etj.

Për të gjashtin vit radhazi, Finlanda është vendi më i lumtur në botë, vendi nordik dhe fqinjët e tij, Danimarka, Islanda, Suedia dhe Norvegjia të gjitha renditen shumë mire.

Sakaq Izraeli është ngjitur në vendin e katërt, krahasuar me vendin e 9-të vitin e kaluar, e ndërkohë ngjitje në renditje ka pësuar dhe Estonia e Letonia.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0