Sa rëndësi kanë notat për të qenë të suksesshëm? - Business Magazine Albania

Sa rëndësi kanë notat për të qenë të suksesshëm?


Kur je në mes të provimeve, mund të ndihesh sikur jeta jote po shkon vetëm shkollë.

Nga mosha 15 deri 18 vjeç, pushimet verore tuaja duken të mbushura plot me rishikime dhe tmerrin ekzistencial që nuk do të hyni në universitetin që dëshironi.

Sidoqoftë, shumë njerëz që ne tani i konsiderojmë jashtëzakonisht të suksesshëm, në të vërtetë nuk dolën shumë mirë në shkollë.

Gjithkush i njeh historitë se si Bill Gates dhe Mark Zuckerberg hoqën dorë nga universiteti për t’u bërë dy nga njerëzit më të pasur në botë, por shumë njerëz të tjerë të suksesshëm nuk arritën dot aq larg.

Më poshtë mund të shihni se si akademia nuk ishte e përshtatshme për këta persona, por që nuk i pengoi ata për t’u shndërruar në sukses.

Richard Branson e la shkollën në moshën 16 vjeçare

Branson kurrë nuk kishte interes për shkollën, ai e la atë në moshën 16 vjeçare për të filluar biznesin e tij të parë.

Drejtori i tij, Robert Drayson, i tha atij se do të përfundojë në burg ose do të bëhet një milioner, sipas The Telegraph.

Ai arriti këtë të fundit dhe tani “Grupi Virgin” zotëron mbi 200 kompani në 30 vende të botës.

Simon Cowell mezi kaloi në çdo provim

Në industrinë e muzikës, shumë pak mendime kanë rëndësi më shumë se ato të Simon Cowell. Megjithatë, ai nuk ishte gjithmonë në krye. Cowell la shkollën me një nivel O dhe u largua kur ishte vetëm 16 vjeç.

Ai filloi karrierën e tij duke punuar në postën e kompanisë “EMI Music Publishing” të babait të tij. Atje, ai u promovua dhe më pas u largua gjatë viteve ’80 për të formuar “E & S Music” me shefin e tij .

Pas disa sukseseve të shkurtra me disa kompani, Cowell bëri emrin e tij në “BMG Records”, ku ai shiti më shumë se 150 milionë disqe dhe 70 single në Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA.

Steven Spielberg u refuzua nga shkolla e filmit

Steven Spielberg është padyshim drejtori më i famshëm në botë, duke qenë truri pas “E.T.”, “Jurassic Park”, “Indiana Jones” dhe “Gremlins”.

Sipas Biography.com, Spielberg ishte një regjisor amator. Kur ishte më i moshuar, ai u refuzua tri herë nga Shkolla e Teatrit, Filmit dhe Televizionit të Kalifornisë së Jugut. Megjithatë kjo, nuk e pengoi atë që të arrinte sukses në mbarë botën.

Spielberg u kthye në shkollë në vitin 2002 për të fituar betejën, 35 vjet më vonë, si një falenderim për prindërit e tij.

Clare Balding duhej të shkëputej për rreth dy vjet

Clare Balding është një nga moderatoret më të njohura të Britanisë së Madhe, që mirëpret simpatitë e Wimbledon dhe Crufts. Megjithatë, në rininë e saj ajo u arrestua një herë për vjedhje dyqani, sipas The Independent.

Ajo dëshironte të shkonte në Oxbridge, por rezultatet e saj e shtynë atë që të mos realizonte atë që donte. Ajo u shkëput për dy vjet, mori provimet dhe praktikoi teknikën e saj të intervistimit gjatë kësaj kohe, e cila e ndihmoi që të futej në Kembrixh për të studiuar anglisht.

burimi: BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0