Rreziku i fiksimit në objektiva të ngurta - Business Magazine Albania

Rreziku i fiksimit në objektiva të ngurta

Joseph Fuller, profesor i biznesit në Universitetin Harvard, ka kaluar më shumë se një dekadë duke hulumtuar dhe bashkëpunuar me disa prej individëve më të shquar dhe më të suksesshëm në botë, përfshirë drejtuesit e kompanive të renditura në listën Fortune 500 dhe kandidatët për çmimin Nobel. Përmes këtij hulumtimi të gjatë dhe të detajuar, Fuller ka arritur në përfundimin se ajo që e bën të suksesshëm një individ nuk është vetëm vetëbesimi apo inteligjenca në biznes, por një aftësi thelbësore që shumë e nënvlerësojnë: aftësia për t’u përshtatur.

Përshtatshmëria: Një Cilësi Thelbësore për Suksesin

“Ata që arrijnë rezultate të larta nuk janë të lidhur me një rrugë të caktuar karriere që kanë vendosur kur ishin studentë ose kur filluan punën e tyre të parë,” thotë Fuller. “Ata janë të hapur ndaj mundësive të papritura dhe përqafojnë ndryshimin në vend që ta shmangin.”

Fuller argumenton se është e rëndësishme të kesh objektiva dhe plane karriere, por paralajmëron kundër fiksimit në këto plane deri në atë pikë sa të mos shihen mundësitë e papritura. Sipas tij, ngurtësia në ndjekjen e një plani të paracaktuar mund të pengojë zhvillimin dhe përmbushjen profesionale.

Rreziku i Fiksimit në Objektiva të Ngurta

Imagjinoni një situatë ku ju ofrohet një pozicion në një startup të vogël që ju emocionon dhe ka një kompensim të mirë, por e refuzoni sepse keni vendosur të punoni për një kompani të madhe dhe të njohur. Ose, ndoshta mendoni të kërkoni një punë të re, edhe pse jeni të kënaqur me pozicionin aktual, vetëm sepse nuk po promovoheni aq shpejt sa keni menduar.

Në të dyja rastet, “ju po injoroni atë që ju motivon dhe intereson dhe lejoni pritshmëritë e ngurta të udhëheqin karrierën tuaj,” thekson Fuller. “Ky lloj mentaliteti kokëfortë nuk do t’ju çojë larg.”

Për t’u zhvilluar dhe për të arritur suksesin e plotë, është e domosdoshme të jeni fleksibël dhe të gatshëm të eksploroni rrugë të reja dhe të paplanifikuara. Ngurtësia në ndjekjen e një plani të vetë imponuar mund t’ju pengojë të zbuloni mundësi të vlefshme dhe të përmbushura.

Përshtatshmëria: Një Aftësi e Rrallë dhe e Vlefshme

Përshtatshmëria, një aftësi e butë (soft skill) që është gjithnjë e më e kërkuar në një gamë të gjerë industrish, po bëhet gjithnjë e më e rëndësishme në mjedisin e sotëm të shpejtë dhe të ndryshueshëm të punës. Studimet e fundit nga LinkedIn tregojnë se punëdhënësit po kërkojnë gjithnjë e më shumë punonjës që mund të përshtaten shpejt me ndryshimet e vazhdueshme në fuqinë punëtore.

Pas pandemisë, vendet e punës kanë përjetuar ndryshime të mëdha, duke përfshirë rritjen e inteligjencës artificiale, zbatimin e punës në distancë dhe hibride, dhe bashkëjetesën e pesë gjeneratave të ndryshme në vendin e punës, secila me stilin e saj të veçantë të komunikimit dhe bashkëpunimit.

Suksesi në karrierë nuk varet vetëm nga vetëbesimi apo inteligjenca, por nga aftësia për t’u përshtatur dhe për të përqafuar ndryshimin. Duke qenë të hapur ndaj mundësive të reja dhe të paplanifikuara, ju mund të arrini një nivel të ri të përmbushjes dhe suksesit profesional. Përshtatshmëria është çelësi për të menaxhuar ndryshimin dhe për të ndërtuar një karrierë të qëndrueshme dhe të suksesshme në një botë që është gjithnjë në ndryshim.

 

 

Artikull ekskluziv i Business Magazine Albania.
Ky artikull gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Artikulli mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar “Business Magazine Albania” shoqëruar me linkun e artikullit origjinal

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0