Personi më i pasur në botë është dikush që shumica nuk kanë dëgjuar kurrë për të


Mund të jetë për një ditë, ose ndoshta më gjatë, por është një emër shumë pak i njohur në krye të listës.

Është një garë e çuditshme, por në shumicën e kësaj vere, Jeff Bezos ka qenë në hapat e Bill Gates kur bëhet fjalë për titullin e personit më të pasur në botë.

Lexoni: 10 mësime suksesi për sipërmarrësit nga Amancio Ortega, themeluesi i Zara

Në fakt, Bezos mori kryesimin për pak kohë muajin e kaluar. Por pastaj çmimi i aksioneve të Amazon u ul dhe ai ra nga lista. Pas kësaj Gates dhuroi 4 miliardë $ për bamirësi.

Dhe papritmas javën e kaluar, një sipërmarrës europian tepër i suksesshëm, emrin e të cilit shumica e amerikanëve as nuk e dinë, zuri vendin e parë – të paktën sipas një renditjeje të njohur.

Që prej të Mërkurës së javës së kaluar, Amancio Ortega, bashkëthemeluesi i Inditex në Spanjë, një shitës me pakicë që zotëron marka si Zara, zuri vendin e parë me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh. Kjo e bëri atë të kryesonte para Gates me 84.9 miliardë dollarë dhe Bezos me 82.5 miliardë dollarë.

Duke llogaritur 5 njerëzit më të pasur në botë: Warren Buffett është në vendin e katërt me 77.7 miliardë dollarë duke u pasuar nga Mark Zuckerberg me vetëm 70.7 miliardë dollarë.

Lexoni: Amancio Ortega, personi më i pasur në botë, ia kalon dhe Bill Gates

Ekizton gjithashtu një teori tjetër që personi më i pasur në botë në të vërtetë është Vladimir Putin, por sdo e marrim parasysh këtë teori për momentin.

Meqë ra fjala, Ortega nuk është aq i njohur në Amerikë për shkak të vendit të tij të origjinës, por gjithashtu sepse ai ka qenë jo shumë i gatshëm në dhënien e intervistave gjatë viteve.

Kjo është hera e katërt që Ortega kryeson listën si personi më i pasur në botë, por qëndrimi i tij ka qenë gjithmonë i shkurtër – disa ditë në 2015 dhe 2016 dhe pastaj disa orë javën e kaluar. Udhëheqja e tij është e pakët dhe nuk mund të zgjasë ditën në varësi të luhatjeve të aksioneve në treg.

Sipas një biografie, Ortega u rrit shumë i varfër në Spanjën e pasluftës. Detyra e tij për të arritur sukses erdhi kur ai ishte rreth 14 vjeç, pasi nëna e tij u largua nga një dyqan ndërsa përpiqej të blinte ushqime, sepse familja nuk kishte më para për të paguar.

Pasoja e asaj shuplake që pësoi kur ende ishte djalë shumë i ri ka qenë krijimi i një prej ndërmarrjeve më të rëndësishme spanjolle … me një prezencë globale në shumicën e botës“, shkruan biografi Covadonga O’Shea.

Lexoni: Amancio Ortega- Njeriu që ndërtoi perandorinë më të madhe të modës, Zara

Nga një shuplakë tek njeriu më i pasur në botë. Edhe në qoftë se fryn era vetëm për disa orë, ky është rrugëtimi i një udhëtimi.

burimi: INC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale