Personi më i pasur në botë është dikush që shumica nuk kanë dëgjuar kurrë për të - Business Magazine Albania

Personi më i pasur në botë është dikush që shumica nuk kanë dëgjuar kurrë për të


Mund të jetë për një ditë, ose ndoshta më gjatë, por është një emër shumë pak i njohur në krye të listës.

Është një garë e çuditshme, por në shumicën e kësaj vere, Jeff Bezos ka qenë në hapat e Bill Gates kur bëhet fjalë për titullin e personit më të pasur në botë.

Lexoni: 10 mësime suksesi për sipërmarrësit nga Amancio Ortega, themeluesi i Zara

Në fakt, Bezos mori kryesimin për pak kohë muajin e kaluar. Por pastaj çmimi i aksioneve të Amazon u ul dhe ai ra nga lista. Pas kësaj Gates dhuroi 4 miliardë $ për bamirësi.

Dhe papritmas javën e kaluar, një sipërmarrës europian tepër i suksesshëm, emrin e të cilit shumica e amerikanëve as nuk e dinë, zuri vendin e parë – të paktën sipas një renditjeje të njohur.

Që prej të Mërkurës së javës së kaluar, Amancio Ortega, bashkëthemeluesi i Inditex në Spanjë, një shitës me pakicë që zotëron marka si Zara, zuri vendin e parë me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh. Kjo e bëri atë të kryesonte para Gates me 84.9 miliardë dollarë dhe Bezos me 82.5 miliardë dollarë.

Duke llogaritur 5 njerëzit më të pasur në botë: Warren Buffett është në vendin e katërt me 77.7 miliardë dollarë duke u pasuar nga Mark Zuckerberg me vetëm 70.7 miliardë dollarë.

Lexoni: Amancio Ortega, personi më i pasur në botë, ia kalon dhe Bill Gates

Ekizton gjithashtu një teori tjetër që personi më i pasur në botë në të vërtetë është Vladimir Putin, por sdo e marrim parasysh këtë teori për momentin.

Meqë ra fjala, Ortega nuk është aq i njohur në Amerikë për shkak të vendit të tij të origjinës, por gjithashtu sepse ai ka qenë jo shumë i gatshëm në dhënien e intervistave gjatë viteve.

Kjo është hera e katërt që Ortega kryeson listën si personi më i pasur në botë, por qëndrimi i tij ka qenë gjithmonë i shkurtër – disa ditë në 2015 dhe 2016 dhe pastaj disa orë javën e kaluar. Udhëheqja e tij është e pakët dhe nuk mund të zgjasë ditën në varësi të luhatjeve të aksioneve në treg.

Sipas një biografie, Ortega u rrit shumë i varfër në Spanjën e pasluftës. Detyra e tij për të arritur sukses erdhi kur ai ishte rreth 14 vjeç, pasi nëna e tij u largua nga një dyqan ndërsa përpiqej të blinte ushqime, sepse familja nuk kishte më para për të paguar.

Pasoja e asaj shuplake që pësoi kur ende ishte djalë shumë i ri ka qenë krijimi i një prej ndërmarrjeve më të rëndësishme spanjolle … me një prezencë globale në shumicën e botës“, shkruan biografi Covadonga O’Shea.

Lexoni: Amancio Ortega- Njeriu që ndërtoi perandorinë më të madhe të modës, Zara

Nga një shuplakë tek njeriu më i pasur në botë. Edhe në qoftë se fryn era vetëm për disa orë, ky është rrugëtimi i një udhëtimi.

burimi: INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0