Amancio Ortega, personi më i pasur në botë, ia kalon dhe Bill Gates - Business Magazine Albania

Amancio Ortega, personi më i pasur në botë, ia kalon dhe Bill Gates


Amancio Ortega, gjeniu spanjoll i shitjeve me pakicë i cili filloi me ‘Zara’, ka kaluar bashkëthemeluesin e ‘Microsoft’, Bill Gates për t’u bërë njeriu më i pasur në botë nga kjo e mërkurë. Aksionet e biznesit të Ortega-së ‘Inditex’, kompania mëmë në ‘Zara’, ‘Massimo Dutti’ dhe ‘Pull & Bear’, shënuan rritje deri 2.5 këtë të mërkure, duke rritur pasurinë e tij personale nga 1.7 miliardë dollarë. Kjo ngriti vlerën neto të Ortega-së nga 77.8 miliardë dollarë për 79.5 miliardë dollarë, ndërsa Gates është në vlerën e rreth 78.5 miliardë dollarë.

I biri i një punëtori hekurudhe nga La Coruña, Spanjë, tashmë Ortega është aq i veçantë pasi ai është i pasur. Ai e filloi karrierën e tij në një dyqan si nëpunës në vendlindjen e tij përpara se të hapte biznesin e tij. Duke filluar me më pak se 100 dollarë, ai dhe gruaja e tij Rosalia Mera filluan të qepin të brendshme dhe pizhama në dhomën e tyre të jetesës.

Në vitin 1975, çifti të cilët tashmë ishin të divorcuar, vendosën të hapin një dyqan me emrin ‘Zara’. Tetë vjet më vonë, Ortega e kishte zgjeruar në nëntë vende të Spanjës. Në vitin 1984, ai e hapi fabrikën e parë prej 10.000 metër katrorë.

Ndryshe nga shumica e shitësit, ‘Inditex’ vështirë mbështetej në reklamat. Ortega i ka kushtuar vemendje më të madhe burimeve në kompaninë e tij duke e kthyer në funksionimin më efikas të shitjeve me pakicë në botë. Kur kompanitë si ‘Gap’ dhe ‘H & M’ janë marrë pesë muaj për të hartuar, shpërndarë dhe shitur produktet e reja në fillim të viteve 2000, ‘Zara’ ishte duke e bërë atë në tre javë. Kjo do të thotë se kompanitë e Ortega-së mund të vazhdojnë me trillet e blerësit shumë më lehtë se sa konkurrentët e tij.

Ortega e përvetësoi publikun e biznesit në vitin 2001 ku dhe debutoi në listën e miliarderëve nga revista Forbes me një pasuri në vlerën neto prej 6.6 miliardë dollarë. Deri atëherë, Gates ishte tashmë njeriu më i pasur në botë, me një pasuri prej 58.7 miliardë dollarë.

Nga viti 2001 deri 2002, ku shumica e miliarderëve luftuan për t’i mbajtur pasuritë e tyre në mes të rrëzimit dot-com, në këtë periudhë Ortega kishte fituar 2.5 miliardë dollarë dhe kështu hyri në listën prej 25-të miliarderëve më të pasur në botë. Ai prapë përsëriti ‘mashtrimin’ shtatë vite më vonë, kur bota u zhyt në krizë. Nga viti 2009 deri në vitin 2013, ndërsa ekonomia spanjolle është rimëkëmbur, Ortega tashmë personalisht kishte fituar 39 miliardë dollarë.

Ortega shkurtimisht mori titullin e njeriut më të pasur në botë për herë të parë në tetor të vitit 2015, kur aksionet ‘Inditex’ ishin rritur në pikën më të lartë dhe rritën pasurinë e Ortega-s për 80 miliardë dollarë. Por aksionet u zhyten shpejt dhe Gates hypi përseri në fron. Dy miliarderët kanë të ngjarë se do të vazhdojë që të shkëmbejnë titullin duke kërcyer lart dhe poshtë.

Gates ka dhuruar pothuajse prej 31 miliardë dollarë në aksione dhe të holla për fondacionin e tij gjatë jetës së tij. Nëse bashkëthemeluesi i ‘Microsoft’ nuk do të ishte një filantrop i lindur, as Ortega as dikush tjetër në botë nuk do të ishin të pasur sa Gates.

Burimi: gazetaekonomia.com

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0