Personat mbi 40 vjeç nuk duhet të punojnë më shumë se 3 ditë në javë, sipas një studimi


Le të jemi të sinqertë: askush nuk është vërtetë një fans i javës së punës pesë-ditore. Por, nëse doni një arsye për të punuar më pak, shkenca ju mbështet. Të paktën nëse jeni mbi moshën 40 vjeçare.

Sipas një raporti të botuar në Melbourne Institute Worker Paper, personat mbi 40 vjeç janë më produktivë kur punojnë tri ditë në javë ose më pak.

Lexoni: 5 arsyet pse të rinjtë nuk duhet të varen nga një punë 9 me 5

Hulumtuesit erdhën në këtë përfundim pas hulumtimit të 3.000 meshkujve dhe 3.500 femrave, shpjegoi Newser. Gjatë hulumtimit, studiuesit kërkuan nga pjesëmarrësit të përfundonin teste konjiktive dhe analizuan zakonet e tyre të punës, kujtesën, arsyetimin ekzekutiv dhe arsyetimin abstrakt.

Testet konjiktive përfshinin pyetjen e vullnetarëve për të lexuar tekstin mbrapsht, të lexonin me zë të lartë dhe të bënin bashkë numrat dhe shkronjat nën presionin e kohës. Siç shpjegoi HuffPost, performanca konjiktive e pjesëmarrësve u përmirësua pasi studiuesit i shtuan orët e tyre të punës deri në 25 orë. Megjithatë, pas 25 orësh, studiuesit zbuluan se performanca filloi të binte tek personat në studim.

Më e habitshme ishte fakti që personat, të cilët punonin 55 orë në javë treguan rezultate konjiktive më të këqija se ata që ishin në pension ose të papunë.

“Shumë vende do të rrisin moshën e pensionit duke vonuar moshën në të cilën njerëzit kanë të drejtë të fillojnë të marrin përfitime pensioni. Kjo do të thotë se më shumë njerëz do të vazhdojnë të punojnë në fazat e mëvonshme të jetës së tyre”, tha bashkëautori i studimit dhe profesori i Universitetit Keio Colin McKenzie për The Times. “Shkalla e stimulimit intelektual mund të varet nga orari i punës. Puna mund të jetë një ‘thikë me dy presa’, mund të stimulojë aktivitetin e trurit, por në të njëjtën kohë orët e punës mund të shkaktojnë lodhje dhe stres, gjë që mund të dëmtojë funksionet konjiktive”.

Lexoni: Vetëm 4 ditë në javë! Kaq do të punohet në këtë shtet

McKenzie vuri në dukje se hulumtimet e tyre theksojnë se “diferencimet në orët e punës janë të rëndësishme për mbajtjen e funksionimit konjiktiv në personat e moshës së mesme dhe të tretë” dhe se puna me kohë të pjesshme mund të “jetë efektive në mbajtjen e aftësive konjiktive”.

burimi: Money

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale