Personat mbi 40 vjeç nuk duhet të punojnë më shumë se 3 ditë në javë, sipas një studimi - Business Magazine Albania

Personat mbi 40 vjeç nuk duhet të punojnë më shumë se 3 ditë në javë, sipas një studimi


Le të jemi të sinqertë: askush nuk është vërtetë një fans i javës së punës pesë-ditore. Por, nëse doni një arsye për të punuar më pak, shkenca ju mbështet. Të paktën nëse jeni mbi moshën 40 vjeçare.

Sipas një raporti të botuar në Melbourne Institute Worker Paper, personat mbi 40 vjeç janë më produktivë kur punojnë tri ditë në javë ose më pak.

Lexoni: 5 arsyet pse të rinjtë nuk duhet të varen nga një punë 9 me 5

Hulumtuesit erdhën në këtë përfundim pas hulumtimit të 3.000 meshkujve dhe 3.500 femrave, shpjegoi Newser. Gjatë hulumtimit, studiuesit kërkuan nga pjesëmarrësit të përfundonin teste konjiktive dhe analizuan zakonet e tyre të punës, kujtesën, arsyetimin ekzekutiv dhe arsyetimin abstrakt.

Testet konjiktive përfshinin pyetjen e vullnetarëve për të lexuar tekstin mbrapsht, të lexonin me zë të lartë dhe të bënin bashkë numrat dhe shkronjat nën presionin e kohës. Siç shpjegoi HuffPost, performanca konjiktive e pjesëmarrësve u përmirësua pasi studiuesit i shtuan orët e tyre të punës deri në 25 orë. Megjithatë, pas 25 orësh, studiuesit zbuluan se performanca filloi të binte tek personat në studim.

Më e habitshme ishte fakti që personat, të cilët punonin 55 orë në javë treguan rezultate konjiktive më të këqija se ata që ishin në pension ose të papunë.

“Shumë vende do të rrisin moshën e pensionit duke vonuar moshën në të cilën njerëzit kanë të drejtë të fillojnë të marrin përfitime pensioni. Kjo do të thotë se më shumë njerëz do të vazhdojnë të punojnë në fazat e mëvonshme të jetës së tyre”, tha bashkëautori i studimit dhe profesori i Universitetit Keio Colin McKenzie për The Times. “Shkalla e stimulimit intelektual mund të varet nga orari i punës. Puna mund të jetë një ‘thikë me dy presa’, mund të stimulojë aktivitetin e trurit, por në të njëjtën kohë orët e punës mund të shkaktojnë lodhje dhe stres, gjë që mund të dëmtojë funksionet konjiktive”.

Lexoni: Vetëm 4 ditë në javë! Kaq do të punohet në këtë shtet

McKenzie vuri në dukje se hulumtimet e tyre theksojnë se “diferencimet në orët e punës janë të rëndësishme për mbajtjen e funksionimit konjiktiv në personat e moshës së mesme dhe të tretë” dhe se puna me kohë të pjesshme mund të “jetë efektive në mbajtjen e aftësive konjiktive”.

burimi: Money

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0