Vetëm 4 ditë në javë! Kaq do të punohet në këtë shtet


Një firmë financiare në Zelandën e Re do të lejojë punonjësit të punojnë vetëm katër ditë në javë pas një prove të suksesshme, sipas së cilës kjo praktikë sjell më shumë produktivitet dhe më pak stres te punonjësit.

“Perpetual Guardian”, një kompani që menaxhon testamente dhe planifikime pasurish, testoi javën e punës katërditore në muajt mars dhe prill të këtij viti, duke punuar 8 orë në ditë, 4 ditë në javë me pagesa të njëjta.

Sipas skemës, firma i lejojë punonjësit me orar të plotë të kenë një ditë pushim plus çdo javë me pagë të plotë, me kusht që të përmbushnin objektivat e tyre të performancës.

Themeluesi i kompanisë, Andrew Barnes, e nisi testimin pasi kishte vënë re presion tek disa prej punonjësve për të menaxhuar jetën profesionale dhe atë personale.

Gjatë periudhës së provës, 78 % e punonjësve thanë se kishin një ekuilibër më të mirë në punë dhe jetë, gjë që e nxiti vendimin për ta bërë skemën të përhershme, tha Barnes. Ai mendoi se një ditë më shumë në shtëpi do ta bënt stafin më të fokusuar dhe produktiv në zyrë. Kjo teori ka patur goxha sukses.

/DailyMail

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale