Rëndësia e punësimit: Si të krijoni një ekip të fuqishëm për të qëndruar gjatë - Business Magazine Albania

Rëndësia e punësimit: Si të krijoni një ekip të fuqishëm për të qëndruar gjatë

punësim

Ndër sfidat e shumta që lidhen me menaxhimin e një biznesi të vogël, punësimi i një ekipi cilësor punonjësish është një nga më të rëndësishmet. Bërë në mënyrë korrekte, do t’ju kthejë në paqe mendore, besim në ekipin tuaj dhe më pak barriera për fitimet.

Por, cilat janë disa këshilla dhe praktika të mira dhe të vlefshme për punësimin e një ekipi që është krijuar për të qëndruar?

Vendosja e standardeve

Merrni parasysh standardet tuaja të punësimit. Nëse e gjeni veten duke përdorur terma të paqartë si “punëtor i fortë” ose “përvojë me pakicë” kur përshkruani llojin e njerëzve që dëshironi të punësoni, atëherë është koha për t’u bërë pak më specifik. Pronarët e bizneseve të vogla shpesh kanë shqetësime për kostot e larta të personelit, duke supozuar se për të marrë punonjësit më të mirë, do të duhet të paguani tarifat më të larta. Sidoqoftë, në vend që të punoni nga një mentalitet i mungesës që funksionon nga një vend frike, kaloni në një mentalitet të bollëkut që përqafon idenë se punonjësit e mëdhenj janë atje dhe ju jeni në gjendje t’i gjeni.

Punonjësit ndërfunksionalë

Si pronar i një biznesi të vogël, ju jeni një OEO: Vetëm Zyrtar Ekzekutiv. Ky rol është mishërimi i “ndërfunksionalitetit”. Por kjo përshtatshmëri dinamike nuk duhet të ndalet me ju. Është pikërisht tipari për të kërkuar në punësimet tuaja të reja. Në vend që të punësoni punonjës që mund të punojnë vetëm brenda rolit të tyre të paracaktuar, fokusohuni në punësimin e njerëzve të adaptueshëm që mund të punojnë në role shumë-funksionale.

Kjo është efektive për një sërë arsyesh. Përfitimi i dukshëm është se punonjësit mund të punojnë/mbulojnë ndërrime në role që janë tangente me rolet e tyre pa shumë trajnime shtesë. Për më tepër duke inkurajuar trajnime ndërfunksionale,  fuqizoni punonjësit të jenë të adaptueshëm dhe të sigurt në rolet e tyre.

 Mjetet teknike për të fituar

Shumë kohë më parë nuk ishte që detyrat e përditshme që kërkonin kohë ishin një pjesë jetike e pronësisë së biznesit. Përparimet moderne të teknologjisë kanë ndryshuar rregullat për pronarët e bizneseve të vogla, veçanërisht kur bëhet fjalë për detyrat e vazhdueshme të mirëmbajtjes si planifikimi i turneve, menaxhimi i orëve dhe lista e pagave. Të gjitha këto funksione mund të menaxhohen lehtësisht me mjetet e duhura teknologjike. Në këtë mënyre përfiton ju si pronar biznesi si dhe punonjësit tuaj të cilët mund t’i qasen lehtësisht këtij informacioni në kohë reale.

Në fund të fundit, nuk ka asnjë mënyrë të sigurt për të garantuar se nuk do t’ju duhet kurrë të përballeni me punonjës të vështirë ose një ekip që thjesht nuk përshtatet. Ndërsa disa modele biznesi mund të ofrojnë udhëzime ose një kornizë që e bën punësimin një proces të thjeshtë, punësimi efektiv është thelbësor për suksesin e biznesit tuaj. Duke vendosur standarde punësimi, duke kërkuar punonjës të ndërfunksionuar dhe duke përqafuar mjete efektive të teknologjisë menaxheriale, do të jeni në një pozicion shumë më të mirë për të mbështetur biznesin tuaj të ri me një ekip të talentuar punonjësish.

entrepreneur.com

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0