Njihuni me Sabrina Pasterski, 23 vjeçarja "Ajnshtajn" - Business Magazine Albania

Njihuni me Sabrina Pasterski, 23 vjeçarja “Ajnshtajn”


Në moshën 23 vjeçare, Sabrina Pasterski ka një ofertë pune nga NASA. Hulumtimi i saj është cituar nga Stephen Hawking dhe ka kaluar gati një dekadë që kur ajo ka ndërtuar motorrin e saj të parë për aeroplan. Kjo, në një farë mënyre, na bën të pyesim veten se çfarë jemi duke bërë ne me jetën tonë.

Një talent për ndërtimin e anijeve

Sabrina Pasterski është një studente 23 vjeçare për PhD në Harvard dhe e diplomuar në MIT, e cila kurrë nuk ka konsumuar një pije alkoolike ose një cigare dhe nuk është në asnjë nga format e mediave sociale, që nga Facebook deri në LinkedIn. Ajo madje nuk ka as një smartphone. “Unë do të preferoja të qëndroja vigjilente dhe të shpresoj se jam e njohur për atë që unë bëj dhe jo për atë që unë nuk bëj”, tha Pasterski në një intervistë.

Ajo çfarë bën Sabrina është e pabesueshme: Pasterski bën hulumtime për vrimat e zeza, kohën në hapësirë dhe gravitetin kuantik dhe gazeta e saj është cituar nga Andrew Strominger (këshilltar i saj në Harvard) dhe Stephen Hawking. Një nga aftësitë e veçanta që ajo liston në rezymenë e saj është “Dikton mundësitë brenda kaosit.”

Pasterski kishte interes në dizejnimin e anijeve në një moshë të re: “Kjo është një liri që nuk krahasohet me asgjë tjetër,” tha ajo. Sabrina ndërtoi motorrin e parë për aeroplanin në një moshë të re, 14 vjeçare dhe ka një ofertë pune nga Jeff Bezos, themeluesi i Amazon.com dhe kompanisë së hulumtimeve të hapësirave ajrore dhe të zhvillimit të quajtur Blue Origin.

Por situata nuk ka qenë gjithmonë kaq e qetë: Pasterski u refuzua nga Harvard dhe mbeti në listën pritëse në MIT në pranverën e vitit 2010, para se të pranohej. Ajo u diplomua me nderimet më të larta dhe hyri në programin prestigjioz të PhD në Harvard, duke fituar grante të tilla si: “Hertz Foundation” i ofroi 250,000 $ për kërkimin e saj.

Në të ardhmen

Tani për tani, Pasterski është e përqendruar në problemet e fizikës të cilat e entuziazmojnë atë, për të mësuar sa më shumë që ajo mundet nga burimet e pasura në të cilar ajo ka qasje. Por duke patur oferta pune nga NASA dhe Blue Origin, Pasterski eventualisht mund të bëjë një ndikim të madh në industrinë e avionëve, veçanërisht ato të udhëtimit në hapësirë.

Kompanitë si Blue Origin dhe SpaceX janë në kërkim të mendjeve të ndritshme të të rinjve për të formësuar të ardhmen e eksplorimit të hapësirës dhe për të na shtyrë në kufinjtë e ardhshëm. Potenciali i Pasterski nuk ka mbetur pa u vënë re: Forbes e ka përfshirë në listën e saj “30 under 30 All Star”.

Megjithatë, Pasterski mbetet e përulur në lidhje me suksesin e saj. “Unë jam vetëm një studente e diplomuar. Unë kam kaq shumë për të mësuar. Unë nuk e meritoj vëmendjen,” shkruan ajo.

Burimi: curiosity.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0