Nëse përgjigjeni me “Po” për këto pyetje, ju jeni shumë më të suksesshëm se sa mendoni - Business Magazine Albania

Nëse përgjigjeni me “Po” për këto pyetje, ju jeni shumë më të suksesshëm se sa mendoni


Numrat vijnë e shkojnë, por ndjenjat janë aty përgjithmonë – sidomos kur këto ndjenja përfshijnë mënyrën se si ju ndiheni për veten tuaj.

Ju vazhdimisht e krahasoni veten tuaj me të tjerët. Praktikoni këtë gjë dhe është e thjeshtë të ndiheni të pasuksesshëm. Nëse jeni një sipërmarrës dhe e krahasoni veten me Richard Branson, nuk do të fitosh asgjë. Nëse jeni muzikant dhe krahasoni veten me Taylor Swift (sidomos nëse krahasimi është fitimi), ju nuk do të fitoni asgjë. Nëse qëllimi juaj është të ndryshoni botën dhe krahasoni veten me Steve …

Lexoni: 7 gjërat që duhet të bësh për të qenë i suksesshëm

Ky është problemi me krahasimet. Pa marrë parasysh se sa i suksesshëm ndiheni, gjithmonë ekziston dikush që duket më i suksesshëm sesa ju. Gjithmonë ekziston dikush më i mirë, ose më i zgjuar, ose më i pasur, ose (në dukje) më i lumtur.

Kështu që ndaloni së krahasuari. Përqendrohu vetëm tek vetja juaj. Business Magazine në këtë artikull ju sjell disa shenja që tregojnë se jeni më të suksesshëm se sa mund të mendoni – dhe, me shumë gjasa, më të lumtur sesa mendoni.

  1. “A kam shokë të ngushtë?”

Miqësia e ngushtë është gjithnjë e më e rrallë në ditët e sotme; një studim zbuloi se numri i të anketuarve që mendonin se mund të diskutonin çështje të rëndësishme me miqtë e tyre ka rënë nga 2.94 në 2.08 në 20 vitet e fundit.

Nëse keni më shumë se dy ose tre miq të ngushtë, lumturohuni, jo vetëm për lidhjen sociale, por edhe për shkak se efekti pozitiv i marrëdhënieve në hapësirën tuaj të jetës është dyfishi i asaj që ju merrni nga ushtrimi dhe po aq i fuqishëm sa pirja e duhanit.

  1. “A mund të zgjedh njerëzit rreth meje?”

Disa njerëz kanë punonjës që u “ngrenë nervat”. Disa njerëz kanë klientë që janë të padurueshëm. Disa njerëz kanë njohuri të rastësishme, të cilët janë egoistë.

E dini çfarë: Ata i zgjodhën këta njerëz. Ata njerëz janë në jetën e tyre profesionale ose personale, sepse i lanë të qëndrojnë aty.

Njerëzit e suksesshëm tërheqin njerëz të suksesshëm. Njerëzit e zellshëm tërheqin njerëz të zellshëm. Njerëzit e mirë shoqërohen me njerëz të mirë. Punonjësit e mëdhenj duan të punojnë për shefa të mëdhenj.

Nëse njerëzit rreth jush janë njerëzit që ju doni të jenë rreth jush … ju jeni të suksesshëm.

Dhe nëse nuk janë, është koha të filloni të bëni disa ndryshime.

  1. “A kam para të mjaftueshme për të bërë zgjedhje pozitive?”

Shumë njerëz jetojnë për t’u paguar.

Nëse fitoni para të mjaftueshme dhe nuk shpenzoni kaq shumë para, mund të bëni zgjedhje pozitive rreth asaj se çfarë të bëni me disa prej tyre – qoftë për të investuar, për të marrë disa ditë pushim apo për të marrë mësime rreth diçkaje… çdo gjë që dëshironi të bëni në vend që duhet të bëni – atëherë ju jeni të suksesshëm.

  1. “A e shoh dështimin thjesht si trajnim?”

Dështimi është sukses, por dështimi është gjithashtu mënyra më e mirë për të mësuar dhe rritur. Gjithmonë do të ketë sprova, sfida dhe pengesa – por këmbëngulja fiton në fund.

Çdo person i suksesshëm ka dështuar, shumë herë. (Shumica e tyre kanë dështuar shumë më tepër se ju. Prandaj ata janë kaq të suksesshëm.)

Nëse përqafoni çdo dështim – nëse ju e zotëroni atë, mësoni nga ai dhe merrni përgjegjësi të plotë për të siguruar që gjërat e ardhshme do të dalin ndryshe – atëherë ju jeni të suksesshëm.

Dhe me kalimin e kohës, do të jeni edhe më të suksesshëm, sepse kurrë nuk do të ndaleni të përpiqeni të jeni më mirë se sa jeni sot.

  1. “A jam një dhurues?”

E kemi përjetuar të gjithë këtë moment: Po bëjmë një bisedë të mrekullueshme, po gjejmë gjëra të përbashkëta … dhe pastaj, bum: Personi tjetër luan kartën “Unë kam nevojë për diçka.”

Dhe gjithçka rreth ndërveprimit ndryshon.

Ajo që dikur u duk miqësore tani ndihet nevojtare, pothuajse makute… dhe, nëse jeni si unë, ju ndiheni fajtorë nëse nuk mund të ndihmoni. (Dhe sidomos nëse vendosni se nuk doni të ndihmoni.)

Siç tregon miku im Adam Grant, njerëzit priren të bien në kategori të ashpra: Disa marrës, disa janë organizues dhe disa janë dhënës.

Njerëzit që ndihen të suksesshëm kanë tendencë të mos jenë marrës. Ata e pranojnë ndihmën nëse ofrohet, por nuk e ndjejnë nevojën për të kërkuar. Në fakt, ata përqendrohen në atë që mund të bëjnë për njerëzit e tjerë.

  1. “A i vë njerëzit e tjerë në qendër të vëmendjes?”

OK, ndoshta ju keni bërë të gjithë punën. Ndoshta ju keni lëvizur malet.

Nëse nuk kërkoni lëvdata ose përgëzime, kjo do të thotë që jeni të suksesshëm. Kjo do të thotë që ju ndiheni krenar në brendësi. Kjo do të thotë që lumturia juaj vjen nga suksesi i të tjerëve. Ju nuk keni nevojë për lavdi; ju e dini atë që keni arritur.

Nëse iu pëlqen validimi i të tjerëve, por nuk u nevojitet validimi i të tjerëve, ju jeni i suksesshëm.

  1. “A kam vertet një qëllim?”

Njerëzit e suksesshëm kanë një qëllim. Si rezultat, ata janë të ngazëllyer, të përkushtuar, të pasionuar dhe të patrembur.

Dhe ata ndajnë pasionet e tyre me të tjerët.

Nëse keni gjetur një qëllim – nëse keni gjetur diçka që ju frymëzon, ju bën të lumtur për t’u rritur, për të dalë dhe për të arritur – atëherë ju jeni të suksesshëm, pavarësisht se sa para keni bërë ose çfarë mendojnë njerëzit e tjerë.

Pse?

Lexoni: 10 zakonet nga të cilat duhet të heqim dorë kur bëhemi sipërmarrës

Sepse jetoni jetën në mënyrën tuaj – dhe kjo është shenja më e mirë që ekziston e suksesit .

burimi: INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0