Ndiqni këto këshilla për një rrjetëzim më të mirë


Udhëzuesi klasik Never Eat Alone i karrierës, i dha Keith Ferrazzi një reputacion mjaft të madh për të qenë mjeshtër i rrjetëzimit.

Kur Ferrazzi publikoi librin e tij të parë në 2005, ai ishte oratori më i ri në të dy kompanitë “Deloitte Consulting” dhe “Starwood Hotels and Resorts”; Drejtori Ekzekutiv i marketingut të startup-it “Ya Ya Media”; themelues dhe CEO i “Ferrazzi Greenlight”, një firmë konsulence me klientë të mëdhenj si “General Motors” dhe “American Express”.

Ai gjithmonë shpjegon fuqinë e mundësive që ka marrë për shkak të marrëdhënieve. “Duhet të jeni më shumë se të gatshëm për të pranuar bujarinë. Shpesh ju duhet të dilni dhe të kërkoni për të,” shkroi ai.

Ferrazzi u rrit në një familje të klasës punëtore në Pittsburgh. Babai i tij, një punonjës i çelikut, mori guximin për t’iu afruar drejtorit ekzekutiv të kompanisë dhe t’i thoshte se po kërkonte një mënyrë për t’i dhënë djalit të tij një jetë më të mirë sesa ai. Drejtori i Përgjithshëm ishte i impresionuar, shpjegon Ferrazzi dhe e lidhi babain e Ferrazzi me njerëzit që do t’i jepnin djalit një bursë për të ndjekur një shkollë prestigjioze.

Ferrazzi gjithashtu vë në dukje se ishte kryetarja e Partisë Republikane të Pensilvanisë, të cilën e takoi gjatë viteve të tij universitare, që e inkurajoi atë të ndiqte shkollën e biznesit dhe më pas të financonte pjesërisht arsimin e tij në MBA në Harvard.

Ai do të theksojë se nuk është vetëm plotësisht i vetëdijshëm për privilegjet që i janë dhënë, por gjithashtu inkurajon fuqimisht të rinjtë të kërkojnë lidhje që mund t’i çojnë në mundësi të tilla. Fati do të jetë gjithmonë një faktor kyç, por është i nevojshëm një mendim i drejtë për të përfituar dhe kultivuar më shumë.

“Është e nënkuptuar se investimi i kohës dhe i energjisë në ndërtimin e marrëdhënieve personale me njerëzit e duhur do të paguajnë dividentë”, shkroi Ferrazzi. “Por për ta bërë këtë, së pari duhet të ndaloni së mbajturi rezultatet. Ju nuk mund të krijoni një rrjet lidhjesh pa dhënë më parë në mënyrë të barabartë me të tjerët.”

Ai shtoi edhe disa pika se çfarë do të thotë ai me pranimin e bujarisë, kërkimin e bujarisë dhe dhënien e saj:

  • Kur kaloni një kohë të vështirë në karrierën tuaj, siç është shkurtimi nga puna apo shkarkimi nga puna, rezymeja juaj nuk do iu ndihmojë të gjeni një punë të re shpejt, por miqtë dhe bashkëpunëtorët tuaj po.
  • Mos “mbani rezultatin” se sa favorizime bëni kundrejt sa ju merrni. Në mënyrë të pashmangshme do të jenë njerëzit që ndihmoni, të cilët do të tregohen egoistë, por kjo nuk duhet t’ju detyrojë të ndryshoni qasjen tuaj. “Nëse ndërveprimet tuaja sundohen nga bujaria, shpërblimet tuaja do të pasojnë shembullin“, shkroi Ferrazzi.
  • Mos bëni favore vetëm për ata që ju favorizojnë dhe mos injoroni ata që nuk iu favorizojnë. “Bota e biznesit është një terren i paqëndrueshëm dhe konkurrues” dhe kurrë nuk dihet se si ju apo njerëzit me të cilët ndërveproni do të përfundoni.
  • Kontribuoni kohën, paratë dhe ekspertizën tuaj për ata që janë në rrjetin tuaj.

“Marrëdhëniet forcohen nga besimi,” shkroi ai. “Me fjalë të tjera, monedha e rrjetëzimit të vërtetë nuk është lakmia, por bujaria”.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale