MrBeast sërish Krijuesi i Vitit, në çmimet Streamy 2023 - Business Magazine Albania

MrBeast sërish Krijuesi i Vitit, në çmimet Streamy 2023

Në ndarjen e çmimeve Streamy 2023 që u transmetua të dielën mbrëma në YouTube, krijuesi i përmbajtjes MrBeast i njohur si Jimmy Donaldson fitoi kategorinë kryesore Krijuesi i vitit si dhe çmimin për bashkëpunimin më të mirë (me Dwayne “The Rock” Johnson).

25-vjeçari i cili u rrit në Karolinën e Veriut ishte i vetmi fitues që mori çmime të shumta në shtëpi, duke treguar suksesin e jashtëzakonshëm që ai ka pasur me kanalin e tij në YouTube të fokusuar në sfidat e mëdha (dhe gjestet e herëpashershme madhështore).

Publikimi i fundit i listës së Forbes të krijuesve më të suksesshëm të internetit e rendit Donaldson si fituesin më të lartë nga të gjithë – me një bruto vjetore prej 54 milionë dollarësh.

Kanali MrBeast ishte gjithashtu i dyti më i ndjekuri në YouTube që nga gushti 2023 – nga renditja e 4-të në fillim të vitit. Në këtë hark kohor, Donaldson ka tërhequr vëmendjen për pagesën e operacioneve që bëjnë 1000 të verbër të shohin dhe 1000 të shurdhër të dëgjojnë.

YouTuberët në përgjithësi renditeshin lart në mesin e krijuesve më të paguar të përmbajtjes. Një aspekt i kësaj janë postimet e sponsorizuara si dhe reklamat që fitojnë më shumë nëse janë në një format video. Sipas Forbes, Donaldson në fakt po përfiton nga ky aspekt.

Megjithatë, shumë krijues që kanë fituar miliona si personalitete të mediave sociale e kanë bërë këtë nga marrëveshjet e jashtme të biznesit. I renditur i tretë, Jake Paul, i cili filloi si krijues komedie dhe muzike në Vine dhe më vonë në YouTube, i është përqendruar boksit dhe shitjeve të mallrave.

Rhett McLaughlin dhe Link Neal i kanalit Rhett & Link janë degëzuar nga komedia e skeçit në YouTube dhe përmbajtje të tjera argëtuese në paraqitjet e drejtpërdrejta dhe shitjet e mallrave.

Mark Edward Fischbach, i njohur si Markiplier në YouTube, fillimisht ngarkoi video lojërash, por tani gjithashtu fiton pjesën më të madhe të parave të tij me, përsëri, shitjet e mallrave, si dhe marrëveshjet e podcast-eve dhe TV.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0