MPAY, zgjidhet finalist mes 336 kompanive ndërkombëtare në Elevator Lab


Elevator Lab, një Fintech Accelerator i organizuar nga Raiffeisen Bank International AG, njoftoi sot finalistët të cilët do të prezantohen në 20 Shtator në fazën e akselerimit të këtij programi.

Lexoni: Raiffeisen Bank lançon akseleratorin Fintech “Elevator Lab”

Gjithsej lista përfundimtare përmban 16 startupe, ndër to renditet dhe një startup shqiptar.

MPAY është përzgjedhur nga 336 kompani nga 52 vende të botës, midis tyre edhe 6 kompani nga Shqipëria.

Lexoni: Elevator LAB: 336 aplikime për programin fintech akseleratorë të RBI-së

MPAY operon një platformë të centralizuar të pagesave mobile dhe integron sistemin bankar kryesor të partnerëve të saj bankarë në mënyrë që të lejojë klientët të kryejnë pagesa mobile. MPAY u krijua për të bërë më të lehtë pagesat me anë të celularit dhe transfertat e parave, duke e vendosur në qendër bankën dhe duke lidhur numrin e telefonit celular të klientit me llogarinë e tij bankare.

MPAY filloi të operonte para katër vitesh në Shqipëri dhe ka mbledhur më shumë se 100,000 klientë dhe realizon mbi 300,000 transaksione çdo muaj. Aktualisht, MPAY funksionon në KUIK, një rrjet vendas për transfertat e menjëhershme P2P mes klientëve, bankat e të cilëve po bëhen pjesë e KUIK.

Klientët do të identifikohen përmes numrave të tyre celular dhe fondet do të kreditohen menjëherë në llogarinë bankare të përfituesit përmes një tranferimi në kohë reale.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale