MPAY, zgjidhet finalist mes 336 kompanive ndërkombëtare në Elevator Lab - Business Magazine Albania

MPAY, zgjidhet finalist mes 336 kompanive ndërkombëtare në Elevator Lab


Elevator Lab, një Fintech Accelerator i organizuar nga Raiffeisen Bank International AG, njoftoi sot finalistët të cilët do të prezantohen në 20 Shtator në fazën e akselerimit të këtij programi.

Lexoni: Raiffeisen Bank lançon akseleratorin Fintech “Elevator Lab”

Gjithsej lista përfundimtare përmban 16 startupe, ndër to renditet dhe një startup shqiptar.

MPAY është përzgjedhur nga 336 kompani nga 52 vende të botës, midis tyre edhe 6 kompani nga Shqipëria.

Lexoni: Elevator LAB: 336 aplikime për programin fintech akseleratorë të RBI-së

MPAY operon një platformë të centralizuar të pagesave mobile dhe integron sistemin bankar kryesor të partnerëve të saj bankarë në mënyrë që të lejojë klientët të kryejnë pagesa mobile. MPAY u krijua për të bërë më të lehtë pagesat me anë të celularit dhe transfertat e parave, duke e vendosur në qendër bankën dhe duke lidhur numrin e telefonit celular të klientit me llogarinë e tij bankare.

MPAY filloi të operonte para katër vitesh në Shqipëri dhe ka mbledhur më shumë se 100,000 klientë dhe realizon mbi 300,000 transaksione çdo muaj. Aktualisht, MPAY funksionon në KUIK, një rrjet vendas për transfertat e menjëhershme P2P mes klientëve, bankat e të cilëve po bëhen pjesë e KUIK.

Klientët do të identifikohen përmes numrave të tyre celular dhe fondet do të kreditohen menjëherë në llogarinë bankare të përfituesit përmes një tranferimi në kohë reale.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0