Miliarderi Bernie Marcus dhuron pasurinë e tij për bamirësi si dhe për presidentin Trump - Business Magazine Albania

Miliarderi Bernie Marcus dhuron pasurinë e tij për bamirësi si dhe për presidentin Trump


Miliarderi më i fundit që premton të dhurojë pasurinë e tij për bamirësi është bashkëthemeluesi i Home Depot, Bernie Marcus. Ai njoftoi në Atlanta Journal-Constitution se ka në plan të japë 90% të pasurisë së tij prej 5.9 miliardë dollarë për bamirësi dhe shtoi se do të dhuronte një pjesë tjetër për të ri-zgjedhur Presidentin Trump.
Lexoni: MacKenzie, ish-gruaja e Jeff Bezos, do të dhurojë gjysmën e pasurisë së saj për bamirësi

  • Marcus (Nr. 337 në listën e miliarderëve të Forbes me një vlerë neto prej 5.9 miliardë dollarësh të raportuar) ka thënë se tashmë ka dhuruar mbi 2 miliardë dollarë për organizatat e bamirësisë anembanë globit. Është vlerësuar se mund të dhurojë më shumë se 6 miliardë dollarë gjatë jetës së tij.
  • Marcus (dhe gruaja e tij Billi) u bashkuan me Giving Pledge në 2010, një konsorcium i njerëzve më të pasur në botë që u zotuan të jepnin të paktën gjysmën e pasurisë gjatë jetës së tyre. Giving Pledge u lançua nga Bill Gates, Melinda Gates dhe Warren Buffet dhe gjithashtu përfshin Elon Musk, Richard Branson dhe Michael Bloomberg.
  • “Kam të gjitha shtëpitë që kam nevojë. Jetoj shumë mirë. Fëmijët e mi janë të sistemuar me kujdes. Gjithçka për të cilën jetoj tani është gjetja e kauzave të duhura për të dhënë paratë e mia dhe që mund të më japin një normë kthimi në emocion dhe të bëj gjëra të mira për këtë botë,” tha Marcus.
  • Marcus ka aftësi shumë herë më të mira komunikimi se Trump, por tha se presidenti meriton lëvdata për qëndrimin ndaj Iranit dhe Koresë së Veriut, duke punuar në tregtinë me Kinën dhe duke rritur vendet e punës në SHBA.

Historiku (Politika): Marcus u raportua të jetë një nga donatorët më të mëdhenj të Trump në zgjedhjet e vitit 2016, duke kontribuar 7 milionë dollarë për të ndihmuar në zgjedhjen e tij. Në vitin 2018, Marcus dhuroi 7.9 milionë dollarë për grupet e jashtme, kryesisht komisione të veprimit politik si Fondi i Lidershipit të Senatit dhe John Bolton Super PAC dhe tërësisht për republikanët.

Lexoni: Miliarderi amerikan do të paguajë të gjitha kreditë studentore të kolegjit Morehouse

Historiku (Bamirësia): Marcus dhuroi 250 milionë dollarë për të ndërtuar Georgia Aquarium, struktura më e madhe e këtij vendi. Ai ka dhuruar 25 milionë dollarë për Autism Speaks, një advokim autizmi dhe një operacion kërkimor, si dhe ka themeluar dhe financuar Institutin Marcus për fëmijët dhe adoleshentët me aftësi të kufizuara zhvillimore. Ai është gjithashtu kryetar i Fondacionit Marcus, ka financuar veteranët ushtarakë, sipërmarrjen e lirë dhe kauzat hebraike, si dhe donacioni i tij prej 25 milionë dollarësh në vitin 2016 ka qenë pët një qendër dhurimi të gjakut në Izrael.

burimi: forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0