Miliarderi Bernie Marcus dhuron pasurinë e tij për bamirësi si dhe për presidentin Trump


Miliarderi më i fundit që premton të dhurojë pasurinë e tij për bamirësi është bashkëthemeluesi i Home Depot, Bernie Marcus. Ai njoftoi në Atlanta Journal-Constitution se ka në plan të japë 90% të pasurisë së tij prej 5.9 miliardë dollarë për bamirësi dhe shtoi se do të dhuronte një pjesë tjetër për të ri-zgjedhur Presidentin Trump.
Lexoni: MacKenzie, ish-gruaja e Jeff Bezos, do të dhurojë gjysmën e pasurisë së saj për bamirësi

  • Marcus (Nr. 337 në listën e miliarderëve të Forbes me një vlerë neto prej 5.9 miliardë dollarësh të raportuar) ka thënë se tashmë ka dhuruar mbi 2 miliardë dollarë për organizatat e bamirësisë anembanë globit. Është vlerësuar se mund të dhurojë më shumë se 6 miliardë dollarë gjatë jetës së tij.
  • Marcus (dhe gruaja e tij Billi) u bashkuan me Giving Pledge në 2010, një konsorcium i njerëzve më të pasur në botë që u zotuan të jepnin të paktën gjysmën e pasurisë gjatë jetës së tyre. Giving Pledge u lançua nga Bill Gates, Melinda Gates dhe Warren Buffet dhe gjithashtu përfshin Elon Musk, Richard Branson dhe Michael Bloomberg.
  • “Kam të gjitha shtëpitë që kam nevojë. Jetoj shumë mirë. Fëmijët e mi janë të sistemuar me kujdes. Gjithçka për të cilën jetoj tani është gjetja e kauzave të duhura për të dhënë paratë e mia dhe që mund të më japin një normë kthimi në emocion dhe të bëj gjëra të mira për këtë botë,” tha Marcus.
  • Marcus ka aftësi shumë herë më të mira komunikimi se Trump, por tha se presidenti meriton lëvdata për qëndrimin ndaj Iranit dhe Koresë së Veriut, duke punuar në tregtinë me Kinën dhe duke rritur vendet e punës në SHBA.

Historiku (Politika): Marcus u raportua të jetë një nga donatorët më të mëdhenj të Trump në zgjedhjet e vitit 2016, duke kontribuar 7 milionë dollarë për të ndihmuar në zgjedhjen e tij. Në vitin 2018, Marcus dhuroi 7.9 milionë dollarë për grupet e jashtme, kryesisht komisione të veprimit politik si Fondi i Lidershipit të Senatit dhe John Bolton Super PAC dhe tërësisht për republikanët.

Lexoni: Miliarderi amerikan do të paguajë të gjitha kreditë studentore të kolegjit Morehouse

Historiku (Bamirësia): Marcus dhuroi 250 milionë dollarë për të ndërtuar Georgia Aquarium, struktura më e madhe e këtij vendi. Ai ka dhuruar 25 milionë dollarë për Autism Speaks, një advokim autizmi dhe një operacion kërkimor, si dhe ka themeluar dhe financuar Institutin Marcus për fëmijët dhe adoleshentët me aftësi të kufizuara zhvillimore. Ai është gjithashtu kryetar i Fondacionit Marcus, ka financuar veteranët ushtarakë, sipërmarrjen e lirë dhe kauzat hebraike, si dhe donacioni i tij prej 25 milionë dollarësh në vitin 2016 ka qenë pët një qendër dhurimi të gjakut në Izrael.

burimi: forbes

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale