MacKenzie, ish-gruaja e Jeff Bezos, do të dhurojë gjysmën e pasurisë së saj për bamirësi


MacKenzie Bezos ka njoftuar se do të dhurojë të paktën gjysmën e pasurisë së saj për bamirësi nëpërmjet iniciativës Giving Pledge, vetëm një muaj pasi përfundoi divorcin e saj nga themeluesi dhe CEO i Amazon, Jeff Bezos.

Të martën e kaluar, MacKenzie, 49 vjeç, e cila është tani një nga femrat më të pasura në botë, shkroi një letër që shpjegonte përkushtimin e saj ndaj kauzës, e cila inkurajon miliarderët që të bëjnë të njëjtën gjë.

Lexoni: Kush është MacKenzie Bezos? Ish-bashkëshortja e Jeff Bezos mund të bëhet gruaja më e pasur në botë

“Qasja ime ndaj filantropisë do të vazhdojë. Do të marrë kohë, përpjekje dhe kujdes, por nuk do pres më shumë.”

Giving Pledge nisi si iniciativë nga Warren Buffett dhe Bill & Melinda Gates në vitin 2010 dhe prej atëherë është nënshkruar nga më shumë se 200 individë dhe familjet e tyre, duke përfshirë themeluesin e Facebook, Mark Zuckerberg dhe bashkë-themeluesin e Airbnb, Brian Chesky.

Sipas Indeksit të miliarderëve të Bloomberg, MacKenzie ka një pasuri me vlerë rreth 36.6 miliardë dollarë (£ 28.8bn). Jeff Bezos, personi më i pasur në botë, ka një vlerë neto prej 114 miliardë dollarësh (£ 89.9bn).
Në Twitter, themeluesi i Amazon vlerësoi vendimin e ish-gruas së tij, duke shkruar: “MacKenzie do të jetë e mahnitshme, e matur dhe e vërtetë në filantropinë e saj dhe unë jam krenar për të.”

Kush është MacKenzie Bezos?

MacKenzie Bezos do të bëhet gruaja e tretë më e pasur në botë këtë vit në përputhje me kushtet e vendimit të divorcit me burrin e saj, themeluesin e Amazon, Jeff Bezos.

MacKenzie Bezos është gjithashtu një noveliste e suksesshme, e përshkruar nga autori Toni Morrison si “një nga studentet më të mira që kam pasur ndonjëherë”. Ajo u takua me Jeff Bezos ndërsa të dy punonin në fondin D.E. Shaë në Neë Yor dhe ata u martuan në vitin 1993. Ajo konfirmoi divorcin e saj në twitter, duke deklaruar se ishte, “Mirënjohëse që kam përfunduar procesin e divorcit të martesës sime me Jeff”.

Lexoni: Edhe pas divorcit Jeff Bezos mbetet njeriu më i pasur në botë

Francoise Bettencourt Meyers, trashëgimtare e L’Oréal, është gruaja më e pasur në botë, me një vlerë neto prej 53.6 miliardë dollarë, ndërsa Alice Walton e Walmart fame është e vetmja femër tjetër përpara znj. Bezos, me një pasuri prej 47.1 miliardë dollarësh.

burimi: TheIndepedent

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale