Letër vajzës…nga Mark Zuckerberg

Letër vajzës…nga Mark Zuckerberg


Mark Zuckerberg dhe Priscilla Chan bëhen prindër të një vajze. Pavarësisht se i kanë uruar mirëseardhjen në jetë vajzës së tyre javën e kaluar, lajmi është bërë publik vetëm të Martën në faqen e Facebook të Zuckerberg.

Në mes të gëzimit të mbërritjes në jetë të fëmijës së tyre të parë, të cilën e kanë quajtur Max, Mark Zuckerberg ka deklaruar se 99% e aksioneve të Facebook do të shkojnë për bamirësi. Mesa duket ardhja në jetë e vajzës së tyre, Max, i ka bërë prindërit e rinj të “ndjeshëm” ndaj kauzave sociale si mirëqenia e fëmijëve nëpër botë. Në një letër “drejtuar” Max-it, ai shkruan:

“E dashur Max,

Nëna jote dhe unë nuk kemi ende fjalë për të përshkruar shpresat që na jep ti për të ardhmen. Jeta jote ‘e re’ është kaq shumë premtuese, dhe ne shpresojmë që ti do të jesh e lumtur dhe e shëndetshme për ta eksploruar atë në të gjitha mënyrat. Që tani na ke dhënë arsye për të reflektuar mbi botën që dëshirojmë për ty në një të ardhme.

Si çdo prind, ne duam që të rritesh në një botë më të mirë se kjo e sotmja.

Ndërsa kryefjala e çështjeve sot në botë, fokusohet mbi të këqijat e saj, ajo sot po përmirësohet. Njerëzit po bëhen më të shëndetshëm. Varfëria po zvogëlohet. Njohuritë po rriten. Njerëzit po krijojnë gjithmonë e më shumë lidhje mes tyre. Progresi teknologjik i ditëve të sotme do të thote se jeta jote do të jetë ndjeshmërisht më e lehtë se ajo e jona sot.

Ne do të bëjmë pjesën që na takon për ta bërë këtë realitet, jo vetëm për shkak të dashurisë që kemi për ty, por edhe për shkak të përgjegjësisë morale ndaj të gjithë fëmijëve të brezit të ardhshëm.”

Këto kanë qenë disa nga fjalët e letrës së Zuckerberg drejtuar së bijës, Max. Ai ka thënë se do të dhurojë për bamirësi pasurinë e tij “Iniciativës së Chan Zuckerberg”, pasi çifti Zuckerberg dëshiron një botë më të mirë për vajzën e tyre. Vlera korrente e pjesës së pasurisë së Facebook, e cila do të dhurohet vlerësohet të jetë rreth 45 miliardë $ (30 miliarde £).

Në letrën e tij Mark Zuckerberg përmend se Iniciativa e Chan Zuckerberg është “të avancojë potencialet e njerëzimit dhe të promovojë barazinë për gjeneratën e ardhshme të fëmijëve”.

Mund të lexoni edhe artikullin: Jeta e mrekullueshme e Mark Zuckerberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0