Kush është startup-i në të cilin Bill Gates dhe Jeff Bezos po investojnë?


Përveç se janë dy nga njerëzit më të pasur në botë, lider biznesesh dhe banorë të Seattle-it, Bill Gates dhe Jeff Bezos tani janë gjithashtu investitorë në një startup të quajtur Convoy.

Shërbimi i kamionëve me bazë në Seattle lidh shoferët dhe agjencitë transportuese të mallrave, si një lloj Uber për kamionët. Convoy njoftoi një investim prej 62 milionë dollarësh në fonde nga Gates Cascade Investment dhe të tjerë. Kompania ka arritur të marrë 80 milionë dollarë që kur ka filluar në vitin 2015.

Gates i është bashkuar Bezos, i cili ka filluar të investojë në kompani që nga viti 2015 së bashku me liderë të tjerë të shquar të biznesit si CEO i Salesforce, Marc Benioff dhe themeluesi i eBay, Pierre Omidyar për të mbështetur Convoy.

Lexo: Si të kontaktoni investitorë potencial për idenë tuaj inovative?

Uber kohët e fundit filloi të garonte me Convoy duke lançuar shërbimin e vet Uber Freight, i cili lidh transportuesit me agjencitë e transportit. Por investimet e fundit të Convoy tregojnë një padurim nga ana e kompanisë për të vazhduar zgjerimin ndërkohë që konkurrenca rritet.

Ndërkohë, Uber është ende në kërkim të një CEO të ri një muaj pasi themeluesi i Uber, Travis Kalanick u largua nga ky pozicion pasi kompania u përball me disa çështje delikate, duke filluar që nga akuzat për ngacmime seksuale apo mosmarrëveshjet ligjore me firmat rivale si Waymo.

Lexo: Çfarë mund të mësojmë nga gabimet e Uber dhe Travis Kalanick?

Convoy po përpiqet të bëjë më të mirën e tij në një kohë të vështirë për konkurrentin e saj, tha CEO, Dan Lewis për Bloomberg.

“Nuk është e qartë se çfarë do të ndodhë me Uberin,” tha Lewis. “Lidershipi i kompanisë në përgjithësi është zhdukur.”

Lexo: 7 zakonet e fuqishme që përcaktojnë lidershipin ekselent

Burimi: fortune.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale