Kush është startup-i në të cilin Bill Gates dhe Jeff Bezos po investojnë? » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 26/07/2017

Kush është startup-i në të cilin Bill Gates dhe Jeff Bezos po investojnë?

Share
nga Fiorela Jaupi
Kor 26, 2017
Studied at Faculty of Economy, Master of Science in Marketing. Content Editor at Business Magazine Albania
lexo me teper >

Përveç se janë dy nga njerëzit më të pasur në botë, lider biznesesh dhe banorë të Seattle-it, Bill Gates dhe Jeff Bezos tani janë gjithashtu investitorë në një startup të quajtur Convoy.

Shërbimi i kamionëve me bazë në Seattle lidh shoferët dhe agjencitë transportuese të mallrave, si një lloj Uber për kamionët. Convoy njoftoi një investim prej 62 milionë dollarësh në fonde nga Gates Cascade Investment dhe të tjerë. Kompania ka arritur të marrë 80 milionë dollarë që kur ka filluar në vitin 2015.

Gates i është bashkuar Bezos, i cili ka filluar të investojë në kompani që nga viti 2015 së bashku me liderë të tjerë të shquar të biznesit si CEO i Salesforce, Marc Benioff dhe themeluesi i eBay, Pierre Omidyar për të mbështetur Convoy.

Lexo: Si të kontaktoni investitorë potencial për idenë tuaj inovative?

Uber kohët e fundit filloi të garonte me Convoy duke lançuar shërbimin e vet Uber Freight, i cili lidh transportuesit me agjencitë e transportit. Por investimet e fundit të Convoy tregojnë një padurim nga ana e kompanisë për të vazhduar zgjerimin ndërkohë që konkurrenca rritet.

Ndërkohë, Uber është ende në kërkim të një CEO të ri një muaj pasi themeluesi i Uber, Travis Kalanick u largua nga ky pozicion pasi kompania u përball me disa çështje delikate, duke filluar që nga akuzat për ngacmime seksuale apo mosmarrëveshjet ligjore me firmat rivale si Waymo.

Lexo: Çfarë mund të mësojmë nga gabimet e Uber dhe Travis Kalanick?

Convoy po përpiqet të bëjë më të mirën e tij në një kohë të vështirë për konkurrentin e saj, tha CEO, Dan Lewis për Bloomberg.

“Nuk është e qartë se çfarë do të ndodhë me Uberin,” tha Lewis. “Lidershipi i kompanisë në përgjithësi është zhdukur.”

Lexo: 7 zakonet e fuqishme që përcaktojnë lidershipin ekselent

Burimi: fortune.com