Këto 5 aftësi janë çelësi për rritjen në karrierë, sipas LinkedIn - Business Magazine Albania

Këto 5 aftësi janë çelësi për rritjen në karrierë, sipas LinkedIn


Të rinjtë janë më optimistë se çdo gjeneratë tjetër në lidhje me perspektivat e tyre të karrierës dhe mundësitë që shtrihen përpara, pavarësisht nga kërcënimi në rritje i inovacionit që po ndodh në punë.

Kjo sipas një studimi të ri nga shërbimi profesional LinkedIn, i cili zbuloi se shumica (52%) e njerëzve të moshës 18-29 vjeç shpresojnë që klima e punësimit të përmirësohet gjatë viteve të ardhshme.

Megjithatë, LinkedIn ka vënë në dukje se punonjësit e të gjitha gjeneratave mund të përgatiten më mirë duke u fokusuar në pesë aftësi kryesore të punës.

Lexoni: Disa mënyra për të qenë më të lumtur në punë, sipas ekspertëve të karrierës

1. Vazhdoni të mësoni

Ndërsa karriera tradicionale e gjen veten kundër kërcënimit në rritje të automatizimit, udhëheqësit e biznesit gjithmonë e më shumë fokusohen në mësimin e vazhdueshëm dhe LinkedIn nuk bën ndryshe.

Duke mësuar një aftësi të re është një mënyrë e mirë për të rritur vlerën që ju sillni tek punëdhënësi juaj apo tek biznesi juaj. Në një përpjekje për t’iu përgjigjur asaj që e sheh si kërkesë në rritje për programe zhvillimi të tilla, LinkedIn ka lançuar platformën e vet, LinkedIn Learning, i cili u ofron përdoruesve një sërë kursesh. Ndërkohë, ikonat e biznesit, si Bill Gates dhe Warren Buffett, vazhdojnë të përkrahin vlerën e librave të modës së vjetër.

2. Mbani një rrjet kontakti

Ndërsa të mësuarit e aftësive të reja është një aspekt jetik në zhvillimin e karrierës tuaj, duke siguruar se ato njihen dhe vlerësohen është pothuajse aq e rëndësishme.

Nuk ka gjasa që ne të mund të shkojmë larg pa ndihmën e të tjerëve në komunitetin tonë. Në të njëjtën mënyrë, duke ndihmuar të tjerët, duke u dhënë një dorë ose duke dhënë këshilla, do të krijojë një cikël të virtytshëm. Kjo është diçka që vëzhgojnë anketuesit e studimit të LinkedIn, ku 85% thonë se besojnë se lidhjet e duhura janë të rëndësishme për të avancuar në karrierë.

Sigurisht, rrjetëzimi nuk vjen natyrshëm tek të gjithë, prandaj është e rëndësishme të mësoni disa aftësi për të lehtësuar procesin. Site si LinkedIn gjithashtu e kanë bërë më të lehtë për t’u angazhuar me kolegë – për shembull, duke pëlqyer ose duke ndarë një postim.

3. Qëndroni të përditësuar

Një pjesë e ndërtimit të një rrjeti të fuqishëm profesional ka të bëjë me faktin se sa të pozicionuar jeni ju që dikush të dëshirojë t’iu ndjekë. Kjo do të thotë të qëndroni të përditësuar me industrinë tuaj ndërsa ajo zhvillohet dhe të siguroheni që kjo reflektohet në praninë tuaj online.

Lexoni: 10 mësime karriere mes punës dhe jetës

Jo vetëm që do t’ju bëjë të dukeni si udhëheqës i mendimit, por do t’ju bëjë më të dukshëm me kolegët dhe punëdhënësit potencialë, të cilët mund t’ju prezantojnë me mundësi të reja.

Filloni thjesht, duke përditësuar profilin tuaj për të pasqyruar aftësitë dhe përvojat tuaja më të fundit. Ju pastaj mund të filloni të qëndroni aktivë duke postuar dhe shpërndarë në profilin tuaj të LinkedIn, në rrjetin e kompanisë dhe blogun personal për të nxjerrë në pah fushat e punës dhe industrisë suaj që ju interesojnë më shumë.

4. Përshtatuni me ndryshimin

Tregu i punëve vazhdon të zhvillohet dhe është e rëndësishme që ju ta mirëprisni atë ndryshim dhe të lëvizni së bashku me të.

Ndërsa ritmi i ndryshimeve të shkaktuara nga teknologjia vazhdon të përshpejtohet, gatishmëria për të përqafuar këto ndryshime është çelësi i suksesit të vazhdueshëm në karrierë dhe qëndrimi i duhur.

Shumica e të punësuarve (81%) thonë se janë të hapur për këto ndryshime, sipas sondazhit të LinkedIn. Megjithatë, duke e përdorur atë në avantazhin tuaj mund të jetë një çështje tjetër.

5. Ruani ekuilibrin punë-jetë

Së fundi, ndërsa puna është e rëndësishme, është po aq e rëndësishme që ju të arrini të gjeni ekuilibrin e duhur për të mos u zhytur plotësisht në punë.

Lexoni: 8 gjërat që duhet të bëni në LinkedIn për të forcuar karrierën dhe biznesin tuaj gjatë 2019

Kjo është veçanërisht e rëndësishme për fuqinë punëtore të sotme, pasi zhvillimet në teknologji nënkuptojnë se linjat ndërmjet orëve tradicionale të punës dhe kohës së lirë janë bërë gjithnjë e më të paqarta. Ndërsa bilanci i punës dhe i jetës bëhet një aspiratë gjithnjë e më e rëndësishme për shumë njerëz, çelësi është gjetja e nivelit të ekuilibrit ose harmonisë që funksionon për secilin prej nesh.

burimi: cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0