Ja si po fundoset këpuca “Made in Albania” ! - Business Magazine Albania

Ja si po fundoset këpuca “Made in Albania” !

Industria e tekstilit dhe këpucëve që ishte kalorësi i eksporteve në dy dekadat e fundit po shuhet. Kriza e shumëfishtë që ka goditur sektorin dy vitet e fundit kulmoi muajt e fundit ku fabrikat nuk mund të përballonin njëherazi nën-çmimin e euros dhe rënies së kërkesës nga jashtë.

Të dhënat mbi tregtinë e jashtme treguan se në janar 2024 eksportet e tekstileve dhe këpucëve shënuan rënie me 18.5 % në vlerë. Rënia ishte shumë më e mprehtë për këpucët, eksporti i të cilave ra me 30 për qind në krahasim me janarin 2023, teksa eksportet e tekstilit shënuan rënie me 7,8 % në vlerë.

Eksportet e industrisë së tekstilit dhe këpucëve ishin 88 milionë euro në muajin e parë të këtij viti nga 108 milionë euro në janar 2023. Veshjet dhe këpucët janë grupi më i madh i eksporteve, duke zënë 31 për qind të totalit edhe në janar 2024.

Prodhuesit nuk janë optimistë për situatën. Eva Laro që drejton fabrikën e prodhimit të këpucëve “Prodyn” tha se, realisht sektori është në krizë dhe ka një rënie të konsiderueshme të porosive nga jashtë. Ajo tha se nuk pritet përmirësim i porosive para shtatorit 2024.

Skënder Pashaj që zotëron fabrikën e prodhimit të këpucës “Fital” është shprehur më parë se, krizat e mëparshme kanë treguar se, kur konsumatorët preken nga inflacioni, tkurrja e konsumit cenon se tepërmi këpucën. Frenimi i porosive ka nisur ne muajt e fundit të vitit 2022 dhe ka vazhduar përgjatë gjithë 2023 dhe janarit 2024, duke i bërë të vështira projeksionet e biznesit për rikuperim, shprehet ai.

Zori Edvin Prençe që kryeson shoqatën Proeksport dhe zotëron një linjë të prodhimit të këpucëve thotë se deri në fund të pranverës 2024 situata do jetë e ngjashme dhe parashikohen shumë shkurtime të vendeve të punës dhe humbje te kontratave aktuale dhe nuk shihen premisa te mire për kontrata/klient te rinj.

Këtë herë kriza në sektorin fason ka shumë burime, ku përveç rënies së kërkesës nga jashtë, nënçmimi i euros në kursin e këmbimit dhe rritja e pagës minimalë i kanë bërë fabrikat tona jo shumë konkurruese. Shumë fabrika humbën klientët vitin e kaluar, të cilat transferuar prodhimin në vende të tjera të Azisë dhe Indi.

Fabrikat e prodhimit të veshjeve dhe këpucëve presin rënie të shitjeve, punësimit dhe investimeve edhe për vitin 2024 për shkak të dobësive që ka sjellë kursi i këmbimit, rënia e kërkesës nga jashtë dhe kostot e larta të forcës së punës. Fabrikat lajmërojnë shkurtim të vendeve të punës nga 20-30 për qind ketë vit, teksa pritshmëritë për rikuperim janë të turbullta.monitor

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0