Ironikisht, Samsung ka përfituar nga mosmarrëveshja tregtare mes SHBA-ve dhe Kinës


Kur Amerika njoftoi se gjigandi i teknologjisë kineze Huawei nuk do të lejohej më të tregtonte me kompani amerikane pa leje speciale, Drejtori i Përgjithshëm i Samsung DJ Koh bëri festë deri vonë në mbrëmje. Çfarë mund t’i ndodhte më mirë sesa dëmtimi i konkurrentëve të tij kryesorë Huawei dhe Apple.

Por sado e habitshme që duket, DJ Koh i paralajmëroi bashkëpunëtorët e tij në kompani që të mos përfitojnë nga situata, por të merren vetëm me produktet e Samsung. Gjithsesi Samsung ka përfituar nga ndalesa e SHBA-ve kundër Huawei.

Huawei ka pësuar humbje jashtë Kinës

Jashtë Kinës, shitjet e telefonave të Huawei u ulën me 17%.

Marka Huawei ka pësuar dëmtime jashtë Kinës. Do të duhet shumë kohë dhe para për t’i riparuar këto dëme”, vlerëson analisti i Canalys Ben Stanton.

Apple ka probleme në Kinë

Edhe Apple ka pësuar rënie në tremujorin e fundit. Sipas llogaritjeve të Canalys, kompania shiti vetëm 36 milion iPhone – një rënie prej 13%. Apple kohët e fundit pati probleme të mëdha, sidomos në tregun kinez. Ekspertët ia atribuojnë problemin e Apple. politikës së ashpër tregtare të SHBA-ve kundër Kinës, e cila ka çuar në një lëvizje anti-nacionaliste. Ndërsa me Samsung-un, gjithçka është në rregull.

BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale