Elevator Lab 2020, drejt finales së madhe më datë 19 Nëntor - Business Magazine Albania

Elevator Lab 2020, drejt finales së madhe më datë 19 Nëntor

Elevator Lab, drejt finales

Edhe dy ditë na ndajnë nga finalja e Elevator Lab e cila jo rastësisht u organizua në Javën Globale të Sipërmarrjes. 8 finalistët, pas programit të disa aktiviteteve të BootCamp, janë tashmë në finale, duke siguruar disa mundësi të mira mbështetje për idetë e tyre.

Këtë vit, programi Elevator Lab u zhvillua online, çka solli një përvojë të re për organizatorët, por edhe për vetë startup-et.

Gerti Boshnjaku, drejtues i New Media Comunications, një prej bashkë-organizatorëve të Bootcamp, thotë se, “Ishte një sfidë më vete organizimi i Elevator Lab 2020, duke pasur parasysh paqartësinë e situatës prej pandemisë. Për këtë, dua të theksoj se jam shumë i lumtur me bashkëpunimin dhe profesionalizmin që gjetëm tek kolegët e stafi i Raiffeisen Bank Albania & Kosova dhe ata të ICK. Fituam shumë nga kjo përvojë dhe besoj bëmë maksimumin për të informuar sa më shumë startupe mbi nismën. Synuam t’u japim atyre mundësinë për të ndjekur këtë program sa edukativ aq edhe produktiv përsa i përket rrjetëzimit.

Pres me padurim të shikoj finalistët e këtij viti në mbrëmjen finale. Këtë vit kishte shumë kualitet në sektorin e Fintech si nga Kosova, ashtu edhe nga Shqipëria.

Gjej rastin të falenderoj edhe stafin e New Media Communications dhe kolegët e Innovate Albania, që ashtu si vitet e tjera, treguan më së miri se kanë shumë për t’i dhënë ekosistemit të sipërmarrjes dhe inovacionit në Shqipëri”.

Lexo:Start up-et për Inovacionin, hapet konsultimi publik për projektligjin e ri

Heronjtë e Bootcampit do të fitojnë këto mbështetje:

1-Çmim 8000 euro

2-Coaching e mbështetje nga Raiffeisen Bank

3-Mundësi për t’u bërë partner i RBI Group, me mundësi për t’u zgjeruar në 13 vende plus Austrinë

4-Inkubim dhe akselerim i programit nga Innovation Center Kosovo (ICK)

5-Program akselerimi dhe mentorim nga Innovative Albania.

Ky format Bootcamp ofroi mundësinë e zhvillimit të një produkti minimal të zbatueshëm (MVP) me ndihmën e ekspertëve të sistemit bankar. Bootcamp u ofroi startup-eve lokale një program arsimor, i cili do të shërbejë si një biletë hyrëse në botën e startup-eve.

Lexo: Takim miqësor me komunitetin e Inovacionit & Sipërmarrjes

Eventi final do të mbahet online, me mbështetjen e ICK – Innovation Centre Kosovo dhe New Media Communications dhe do të jetë i hapur për publikun që dëshiron ta ndjekë atë në Facebook Live.

Ekipet që do të prezantojnë janë:
RECA (Albania)
Quantix (Kosovo)
Shpërnda (Albania)
Smart Contract (Albania)
BITmetrics (Kosovo)
Hermex (Albania)
Finsition (Kosovo)
Payron (Kosovo)

Programi i përbashkët “Elevator Lab Kosovë & Shqipëri 2020” u zhvillua nga Raiffeisen Bank në Kosovë dhe Shqipëri për të dytin vit radhazi, duke sjellë si risi në këtë edicion prezantimin e formatit Bootcamp.

Edhe këtë vit, qëllimi i programit ishte t’i ofrojë komunitetit të fintech dhe startup në të dyja vendet mundësinë për të paraqitur ide si pjesë e këtij konkursi. Konkurrentët u përkasin fushave:

Retail (Retail Banking)

Korporatë (Corporate Banking)

Tregje Kapitale (Capital Markets)

dhe zgjidhje të tjera inovative bankare

Elevator Lab” është bërë tashmë akseleratori fintech më i madh në Europën Qendrore dhe Lindore. Prandaj, zbatimi i këtij programi edhe në Kosovë e Shqipëri paraqet një mundësi të veçantë për komunitetin fintech dhe startup që veprojnë në këto dy vende të konkurrojnë dhe të përfitojnë një përvojë të re duke bashkëpunuar me profesionistë të fushave të ndryshme bankare.

Deri më tani, kompanitë fituese të cilat kanë bashkëpunuar dhe kanë zhvilluar idetë e tyre si pjesë e programit “Elevator Lab” në Kosovë dhe Shqipëri janë: Symmetric, AR Vision, dhe AILend.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0