Takim miqësor me komunitetin e Inovacionit & Sipërmarrjes

Të mërkurën më datë 14 tetor në ambjentet e NMES Social Bar u zhvillua një takim miqësor me komunitetin e Inovacionit dhe Sipërmarrjes, organizuar nga Business Magazine Albania.

Ky takim pati si qëllim njohjen e sipërmarrësve me njëri-tjetrin, ndarjen e ideve dhe projekteve aktuale dhe ato të ardhshme, duke diskutuar rreth produkteve apo shërbimeve të tyre për përmirësimin e tyre edhe për mundësi bashkëpunimi.

Gjatë takimit u prezantua dhe programi Elevator LAB nga Raiffeisen Bank Shqipëri dhe Kosovë, për të gjithë ata që kanë një ide ose startup inovator në sektorin bankar dhe finetech. Për të treguar vlerat dhe përfitimet që ka ky program, Genti Zotaj dhe Arben Malasi (të dy fitues të Elevator LAB) prezantuan produktet e tyre, të cilat tashmë janë shëndrruar nga ide në produkte që premtojnë. Genti u prezantua me AILend dhe Arbeni me OpenPay.

Njerëzit që ndajnë të njëjtat mendësi, vizione dhe janë të hapur ndaj përmirësimeve të vazhdueshme dhe rrjetëzimeve me shumë vlerë, zhvillojnë biseda ndryshe, biseda entuziaste dhe shumë largpamëse. Përveç të tjerash kjo ishte ajo që binte më shumë në sy, kur afroheshe t’i dëgjoje. Ky grup mirëpret njerëz të rinj, njerëz që duan të japin shumë  vlerë nga vetja dhe e shohin sipërmarrjen si një mënyrë jetese.

Duke parë se takime të tilla janë të nevojshme dhe të rëndësishme për aktorët e komunitetit, ne synojmë që t’i organizojmë më shpesh për të qënë më në kontakt me njëri-tjetrin dhe për të nxitur projekte që do kenë vlerë jo vetëm për komunitetin por për të gjithë.

Aspironi të bëheni sipërmarrës? Keni një ide inovatore? Jeni profesionistë të shërbimeve financiare, jeni duke ndërtuar një startup të sukesshëm finetech në Shqipëri dhe keni nevojë për partnerë bankarë që t’ju mbështësin?

Nëse po, mos prit asnjë sekondë por APLIKO TANI dhe bëhu pjesë  e programit “Elevator Lab Bootcamp Kosovë & Shqipëri 2020” për ta çuar sipërmarrjen tuaj në një nivel tjetër.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale