Bashkë-themeluesi i LinkedIn, Reid Hoffman i bashkohet bordit të Microsoft-it


Bashkë-themeluesi i LinkedIn, Reid Hoffman njoftoi sot se ai i është bashkuar bordit të drejtorëve në Microsoft.

Kjo pason blerjen e LinkedIn nga Microsoft-i për 26.2 miliardë $ vitin e kaluar. Kur marrëveshja u mbyll, CEO i LinkedIn, Jeff Weiner tha se operacionet e përditshme të kompanisë do të mbeten në thelb të pandryshuara, por ai gjithashtu vuri në dukje një numër fushash (si psh. integrimi i LinkedIn në Microsoft Outlook dhe produktet e Office), ku të dy organizatat do të punojnë së bashku.

Në një postim në LinkedIn, Hoffman tha se puna e tij kryesore është ende si një partner në “Greylock”, por ai ka mbajtur një zyrë ngjitur me Jeff Weiner në LinkedIn për nëntë vitet e fundit”, – kështu që ai ka mbetur shumë i përfshirë. (Zyrtarisht, ai ishte kryetari i bordit të LinkedIn.)

Si një anëtar i bordit të Microsoft, Hoffman tha se fokusi i tij do të mbetet në vetë LinkedIn, duke punuar gjithashtu për të ndihmuar Microsoft-in të ndërtojë më shumë lidhje në Silicon Valley.

“Dhe pas kombinimit me Microsoft, LinkedIn tani ka burime të reja dhe asetet e teknologjisë për të lëvizur përpara”, shkroi ai.

Microsoft emëroi gjithashtu Kevin Scott të LinkedIn, si zyrtar kryesor të teknologjisë në fillim të këtij viti.

Burimi: techcrunch.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale