Avokati “robot” do të mbrojë të pandehurit në gjykatë - Business Magazine Albania

Avokati “robot” do të mbrojë të pandehurit në gjykatë

Mund të bëjë art, të shkruajë ese dhe madje të luajë shah, por tani, Inteligjenca Artificiale (AI) do të provojë diçka të re, të ofrojë këshilla ligjore. Muajin tjetër, një AI do të hyjë në sallën e gjyqit për të ndihmuar dy të pandehur.

Në një skemë të parë të këtij lloji, Inteligjenca Artificiale (AI) do t’u tregojë të pandehurve se si t’i përgjigjen gjyqtarit në kohë reale duke përdorur një kufje të aktivizuar me Bluetooth, thotë Matthew Sparkes për New Scientist.
Lexo: Teknologjia e re shpëton vajzën nga kanceri i pashërueshëm

Avokati robot i DoNotPay do të marrë audio të procesit gjyqësor dhe ​​më pas do të përgjigjet me argumente ligjore. Të pandehurit ranë dakord t’i përsërisin gjyqtarit saktësisht atë që do të thotë chatbot.

Teknologjia GPT, e cila do të thotë “Transformator i para-trajnuar gjenerues”, u bë kryefjalë kohët e fundit me lëshimin e botit ChatGPT të OpenAI. Këta robotë mund të “mësojnë të modelojnë marrëdhëniet midis fjalëve pasi janë trajnuar në faqet e internetit”. reccom

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0