Aroma e mirë ndihmon në trajtimin e depresionit? - Business Magazine Albania

Aroma e mirë ndihmon në trajtimin e depresionit?

Aroma që zgjedhim të na shoqërojë në periudha të jetës sonë ose gjithmonë, nëse nuk e ndryshojmë me asnjë tjetër, është shumë më tepër se një erë e thjeshtë, sepse shoqërohet me kujtime, momente dhe përjetime. Të nuhasësh një parfum mund të na sjellë ndërmend një sërë ngjarjesh që ne vetë as që i kishim kujtuar t’i kishim përjetuar, qofshin ato të këndshme apo të pakëndshme.

Një studim i ri i kryer nga neuroshkencëtarët në Universitetin e Pitsburgut në SHBA vërtetoi se parfumi mund të ndihmojë depresionin. Në këtë hulumtim morën pjesë 32 persona ndërmjet moshës 18 dhe 55 vjeç, të cilët janë diagnostikuar me çrregullime të mëdha depresive. Së bashku, ata u ekspozuan ndaj aromave të njohura dhe të dashura si kafeja dhe vanilja, dhe mënyra se si reaguan tregon shumë se si aroma mund të ndihmojë në trajtimin e depresionit.

 

Lexo:Sam Altman prezanton ChatGPT Enterprise te kompanitë e tjera të mëdha

Aromat specifike vepruan si stimuj nuhatës për pjesëmarrësit, duke “zgjuar” kujtimet e tyre. Doli, në fakt, se erërat ishin më të fuqishme se fjalët për të sjellë kujtime nga e kaluara.

Sipas studimit, njerëzit me depresion klinik kanë vështirësi në sjelljen e kujtimeve në të tashmen dhe të gjitha ngjarjet që citojnë lidhen me skenarë negativë, ashtu si edhe mënyra se si i prezantojnë ato. Kur aromat hyjnë në lojë, një pjesë tjetër e trurit, amigdala, aktivizohet dhe shkakton një cikël të ri kujtimesh që janë të vërteta dhe kanë përmbajtje pozitive.

“Nëse përmirësojmë kujtesën, mund të përmirësojmë zgjidhjen e problemeve, rregullimin e emocioneve dhe çështje të tjera funksionale me të cilat njerëzit me depresion shpesh përballen,” tha Kimberly Young, profesor i asociuar i psikiatrisë në Universitetin e Pittsburgh.

“Ekspozimi” ndaj parfumit tuaj të preferuar mund t’ju ndihmojë në një masë të caktuar të përballeni me depresionin, duke kujtuar kujtime të bukura, të cilat do t’ju gëzojnë dhe do t’ju sjellin një ekuilibër në emocionet tuaja në atë moment të caktuar. Nuk është drogë, por funksionon kështu, duke ndryshuar psikologjinë tuaj dita ditës. E vetmja gjë e sigurt është se aroma është e lidhur me mendimin.

Duhet theksuar se aromaterapia përdoret edhe në trajtimin e kancerit, ndërkohë që po kryhen studime sesi era mund të ndihmojë efektivisht në trajtimin e Alzheimerit dhe demencës.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0