Apple dhuron 1 milion dollarë shpërblim për ata që mund ta hakerojnë një iPhone - Business Magazine Albania

Apple dhuron 1 milion dollarë shpërblim për ata që mund ta hakerojnë një iPhone


Apple ka rritur në mënyrë masive shumën që u ofron hakerave për gjetjen e dobësive në iPhone dhe Mac, deri në 1 milion dollarë. Deri më tani kjo është oferta më e lartë nga një kompani e madhe e teknologjisë.

1 milion dollarë do të shkojnë për studiuesit që mund ta hakerojnë pjesën kryesore të iOS. 500,000 dollarë të tjerë do t’u jepen atyre që mund të gjejnë një “sulm në rrjet që nuk kërkon ndonjë ndërveprim nga përdoruesi.” Ekziston gjithashtu një shpërblim prej 50% për hakerat që mund të gjejnë dobësi në softuer përpara se të bëhet lançimi i softuerit.

Apple po i rrit këto shpërblime përballë një tregu gjithnjë e më të dobishëm, ku hakerat u shesin të njëjtin informacion qeverive për shuma të mëdha parash.

Maor Shwartz i tha revistës Forbes se kostoja e një eksploatimi të vetëm (një program që përdor dobësitë për të marrë kontrollin e një kompjuteri ose telefoni) mund të arrijë shifrën 1.5 milion dollarë. Një eksploatim kundrejt WhatsApp ku nuk kërkohen klikime nga përdoruesi, për shembull, mund t’i shitet një agjencie qeveritare për shumën e njëjtë, megjithëse mjete të tilla janë të rralla. Vetëm një ose dy në vit arrin të shitet, nga një grup prej rreth 400 studiuesish që përqendrohen në një hakerim të tillë të nivelit të lartë. “Është me të vërtet e vështirë t’i hulumtosh ato,” tha ai.

Në Janar të këtij viti, kompania sekrete Zerodium njoftoi se po ofronte 2 milion dollarë për një hakerim të një iPhone-i.

Forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0