Aplikacionet me viruse e kthejnë telefonin tuaj në një përgjues - Business Magazine Albania

Aplikacionet me viruse e kthejnë telefonin tuaj në një përgjues


Kini kujdes se çfarë shkarkoni në telefonin tuaj.

Katër aplikacione në dispozicion në Google Play Store kishin spiunuar përdoruesit në fshehtësi, sipas një studimi të publikuar të premten nga kompania e sigurisë së Telefonave Lookout. Sipas studimit, kodet e aplikacioneve mund të mbledhin informacion për shembull se me kë keni komunikuar përmes e-mailit.

“Ky informacion është tepër i vlefshëm për një haker, i cili dëshiron të gjejë se ku është një person dhe me kë janë duke folur ata, ka thënë Kristy Edwards, menaxher produkti për hulumtim të sigurisë në Lookout.

Një nga aplikacionet, i quajtur Embassy, funksionuar si reklamë në Play Store, i lejon përdoruesit të kërkojnë ambasadën e vendit të tyre në qytetet e huaja. Në të njëjtën kohë, ai i kthen telefonat e përdoruesve në pajisjet ‘home’ dhe iu dërgon listat e kontaktit tuaj në llogaritë e hostuara në serverat e drejtuar nga Facebook dhe Amazon. Aplikacione të tjera janë ato që e reklamojnë veten e tyre si aplikacione lajmesh, por në fakt nuk punojnë. Megjithatë, ata gjithashtu janë të rrezikshëm.

Menjëherë pas lajmërimit Google konfirmoi se i kishte hequr këto aplikacione nga Play Store.

 

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0