Aplikacionet me viruse e kthejnë telefonin tuaj në një përgjues


Kini kujdes se çfarë shkarkoni në telefonin tuaj.

Katër aplikacione në dispozicion në Google Play Store kishin spiunuar përdoruesit në fshehtësi, sipas një studimi të publikuar të premten nga kompania e sigurisë së Telefonave Lookout. Sipas studimit, kodet e aplikacioneve mund të mbledhin informacion për shembull se me kë keni komunikuar përmes e-mailit.

“Ky informacion është tepër i vlefshëm për një haker, i cili dëshiron të gjejë se ku është një person dhe me kë janë duke folur ata, ka thënë Kristy Edwards, menaxher produkti për hulumtim të sigurisë në Lookout.

Një nga aplikacionet, i quajtur Embassy, funksionuar si reklamë në Play Store, i lejon përdoruesit të kërkojnë ambasadën e vendit të tyre në qytetet e huaja. Në të njëjtën kohë, ai i kthen telefonat e përdoruesve në pajisjet ‘home’ dhe iu dërgon listat e kontaktit tuaj në llogaritë e hostuara në serverat e drejtuar nga Facebook dhe Amazon. Aplikacione të tjera janë ato që e reklamojnë veten e tyre si aplikacione lajmesh, por në fakt nuk punojnë. Megjithatë, ata gjithashtu janë të rrezikshëm.

Menjëherë pas lajmërimit Google konfirmoi se i kishte hequr këto aplikacione nga Play Store.

 

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale