Amazon planifikon të shkatërrojë industrinë e supermarketeve
Përditësuar së fundmi: 22/11/2019

Amazon planifikon të shkatërrojë industrinë e supermarketeve dhe nuk do të ketë nevojë as për arkëtarë për t’ia arritur qëllimit

Share
nga Eridon Elshani
Nën 22, 2019
-Manages Business Mag Kosovo
lexo me teper >

Amazon ka shkatërruar mjaft industri gjatë viteve të kaluara, por tani ajo dëshiron të luftojë supermarketet lokale.

Gjigandi i teknologjisë po planifikon të zgjerojë dyqanet e tij të arkës Amazon Go në më shumë qytete vitin e ardhshëm, njoftoi Bloomberg të mërkurën.

Amazon fillimisht do të hapë dyqane me 2,000 deri në 10,000 metra katrorë, ose rreth madhësisë së një tregu të vogël. Por, kompania planifikon të hapë edhe supermarkete me rreth 30,000 metra katrorë me të njëjtën teknologji, pa arkë.

Dyqani i parë Amazon Go u hap në Seattle në vitin 2016 dhe kompania është zgjeruar ngadalë në qytete të tjera. Dyqanet pajisen me produkte sipas zgjedhjes së klientëve, por nuk kanë asnjë arkëtar. Në vend të kësaj, klientët ecin në dyqan dhe skanojnë telefonat e tyre për të njoftuar sistemin se ata ndodhen atje. Ata pastaj zgjedhin produktet që dëshirojnë dhe dalin jashtë. Kamerat, sensorët dhe teknologjitë e tjera të Amazon identifikojnë atë që blerësit kanë zgjedhur dhe automatikisht ngarkohen në llogaritë e tyre.

Lexoni gjithashtu:

Një punonjës i Amazon fiton lotarinë dhe e lë punën, por kompania mendonte se ai po bënte shaka

Megjithatë, dyqanet ekzistuese të Amazon Go janë të vogla, duke lejuar Amazon të ndjekë më lehtë klientët dhe të sigurojë që askush nuk bën vjedhje. Sipas raportit të Bloomberg, Amazon tani ka përmirësuar teknologjinë në një shkallë që beson se Amazon Go mund të aplikohet edhe në dyqanet me 30,000 metra katrorë, ose me të njëjtën madhësi të supermarketit tuaj lokal.

Ky është padyshim një lajm i keq për industrinë e dyqaneve ushqimore.

Inc