Amazon planifikon të shkatërrojë industrinë e supermarketeve dhe nuk do të ketë nevojë as për arkëtarë për t’ia arritur qëllimit


Gjigandi i teknologjisë po planifikon të zgjerojë dyqanet e tij të arkës Amazon Go në më shumë qytete vitin e ardhshëm, njoftoi Bloomberg të mërkurën.

Amazon fillimisht do të hapë dyqane me 2,000 deri në 10,000 metra katrorë, ose rreth madhësisë së një tregu të vogël. Por, kompania planifikon të hapë edhe supermarkete me rreth 30,000 metra katrorë me të njëjtën teknologji, pa arkë.

Dyqani i parë Amazon Go u hap në Seattle në vitin 2016 dhe kompania është zgjeruar ngadalë në qytete të tjera. Dyqanet pajisen me produkte sipas zgjedhjes së klientëve, por nuk kanë asnjë arkëtar. Në vend të kësaj, klientët ecin në dyqan dhe skanojnë telefonat e tyre për të njoftuar sistemin se ata ndodhen atje. Ata pastaj zgjedhin produktet që dëshirojnë dhe dalin jashtë. Kamerat, sensorët dhe teknologjitë e tjera të Amazon identifikojnë atë që blerësit kanë zgjedhur dhe automatikisht ngarkohen në llogaritë e tyre.

Lexoni gjithashtu:

Një punonjës i Amazon fiton lotarinë dhe e lë punën, por kompania mendonte se ai po bënte shaka

Megjithatë, dyqanet ekzistuese të Amazon Go janë të vogla, duke lejuar Amazon të ndjekë më lehtë klientët dhe të sigurojë që askush nuk bën vjedhje. Sipas raportit të Bloomberg, Amazon tani ka përmirësuar teknologjinë në një shkallë që beson se Amazon Go mund të aplikohet edhe në dyqanet me 30,000 metra katrorë, ose me të njëjtën madhësi të supermarketit tuaj lokal.

Ky është padyshim një lajm i keq për industrinë e dyqaneve ushqimore.

Inc

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale