Një punonjës i Amazon fiton lotarinë dhe e lë punën, por kompania mendonte se ai po bënte shaka - Business Magazine Albania

Një punonjës i Amazon fiton lotarinë dhe e lë punën, por kompania mendonte se ai po bënte shaka


Weymes, deri vonë, ishte një punonjës i ekipit të transportit në Mbretërinë e Bashkuar, por shpejt pasi shkoi në punë më 30 Korrik, ai kontrolloi numrat e tij të lotarisë – dhe pa se kishte fituar Lotarinë Kombëtare “Set For Life”. Ai vendosi të shkojë në shtëpi i sëmurë atë ditë.

Të nesërmen, ai e la punën e tij. Në plotësimin e dokumenteve me Përgjegjësinë e Burimeve Njerëzore, atij iu kërkua të plotësojë një formular që të shpjegojë pse po largohej nga puna.

“Unë shkrova” fitova Lotarinë”, dhe ata menduan se po bëja një arsyetim me shaka,” tha Weymes për Daily Mail.

Në të vërtetë ai nuk ishte duke bërë shaka.

Weymes do të marrë 10,000 £ (afërsisht 12,000 dollarë) çdo muaj për 30 vitet e ardhshme. Ai thotë se planifikon të ndjekë ëndrrën e tij për tu bërë skenarist tani që është pavarësuar financiarisht. (Paratë do të përdoren gjithashtu për të ndihmuar në mbështetjen e vëllait të tij, i cili është i prekur me autizëm.)

Amazon e mori konfuzionin e saj me humor të mirë, duke e uruar Weymes dhe duke thënë se shpreson që ai shumë shpejt të shkruajë diçka për Amazon Studios.

Fortune

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0