5 CEO ndajnë historitë e tyre rreth zgjedhjeve të vështira që kanë bërë - Business Magazine Albania

5 CEO ndajnë historitë e tyre rreth zgjedhjeve të vështira që kanë bërë

historitë

Midis rregullimit të një kulture toksike dhe përballjes me Google, ja se si udhëheqësit kryesorë marrin vendime të vështira.

Nuk ka asnjë gabim në lidershipin e mirë. Po anulloni një takim, sepse nuk kishit nevojë të takoheshit. Keni bërë një punësim të shkëlqyeshëm, sepse liderët e mirë shpesh krijojnë liderë të mirë. Keni lënë shumicën e gjërave në dorë të ekipit, dhe keni marrë vendime kyçe kur ka rëndësi. Në fund të fundit, liderët e mirë e dinë se kur duhet të ndërhyjnë, kur të tërhiqen dhe kur të largohen plotësisht nga rruga.

5 CEO-t e mëposhtëm, zgjuarsia ekzekutive e të cilëve i futi firmat e tyre në listën inauguruese të 250 kompanive më të mira të udhëhequra nga Inc., e dinë këtë instinktivisht.

Patrick Spence – CEO, Sonos

Askush nuk dëshiron të ndeshet me një nga kompanitë më të fuqishme në botë, më së paku një që është gjithashtu një partner. Por kjo është pikërisht ajo që ndodhi kur, në janar 2020, Patrick Spence, CEO i prodhuesit të altoparlantëve Sonos, paditi Google për shkelje të patentave. “Kam pasur biseda konstruktive me kompanitë e mëdha të teknologjisë, por arritëm në një pikë me Google kur nuk ishte më konstruktive,” thotë Spence. Megjithëse një gjykatës i Komisionit Ndërkombëtar të Tregtisë së Shteteve të Bashkuara lëshoi ​​një vendim fillestar në favor të Sonos në gusht 2021, Google thotë se nuk pajtohet me vendimin, i cili do të shqyrtohet nga ITC në dhjetor. Por Spence nuk ndjen keqardhje për vendimin e tij ekzekutiv. “Ndjeva, në emër të të gjithë njerëzve dhe shpikësve në Sonos, një përgjegjësi të vërtetë për t’u ngritur dhe për të thënë, “Kjo nuk është e drejtë, Google. Duhet ose të ndaloni së kopjuari atë që po bëjmë ose të na paguani.”

Sid Sijbrandij – Bashkëthemelues dhe CEO, GitLab

Për të përfituar sa më shumë nga një fuqi punëtore remote, shumë drejtues po e zbulojnë tani, është një detyrë e vështirë. Por jo në GitLab. Edhe para pandemisë, platforma e zhvilluesve të softuerit me bazë në San Francisko, atëherë me 850 punonjës, operonte nga distanca në më shumë se 55 vende. Sot, kompania ka rreth 1,400 punonjës me kohë të plotë me një kulturë të lulëzuar udhëheqje që bashkëthemeluesi dhe CEO Sid Sijbrandij thotë se është përfshirë në manualin e punonjësve të kompanisë. Një fragment: “Detyra e një menaxheri nuk është vetëm të drejtojë rezultatet dhe performancën. Është gjithashtu të tërheqë, të angazhojë dhe të mbajë anëtarët e ekipit të talenteve të lartë dhe të maksimizojë kontributin e tyre në grup, departament ose divizion. Nëse jeni të interesuar për aspiratat dhe suksesin e anëtarëve të ekipit tuaj, ju do të tërhiqni talente të larta, sepse njerëzit do të duan të punojnë për ju.”

Lexoni: 3 gjërat që Kate Hudson mësoi në ndërtimin e 3 kompanive

Emily Leproust – Bashkëthemeluese dhe CEO, Twist Bioscience

Në letër, roli i Emily Leproust si CEO i Twist Bioscience është të drejtojë kompaninë e saj në prodhimin e ADN-së që mund të përdoret për qëllime kërkimore. Por kjo nuk është ajo që ajo bën në të vërtetë. Jo në të vërtetë. Emily Leproust drejton projekte të avancuara; ajo ndihmon investitorët — me mjaft sukses, pasi Twist ka mbledhur 1 miliard dollarë deri më sot; dhe ajo vendos vizionin dhe tonin për një kompani që tani punëson 700 punëtorë. “Puna ime sot është shumë e ndryshme nga kur ishim një kompani me tre persona,” thotë Leproust, e cila bashkëthemeloi Twist në 2013. Dhe kështu duhet të jetë. “Nëse jeni CEO i një kompanie me rritje të shpejtë dhe nuk po mësoni punën tuaj të ardhshme tani, nuk po e bëni atë siç duhet”. Lidershipi i vërtetë, thotë ajo, është në gjendje të tërhiqeni dhe t’i përgjigjeni pyetjes: Si do të duket të drejtosh një kompani me 5000 persona? Dhe më pas, pasi ta keni atë vizion, ta ekzekutoni atë. “Duhet të filloj të mësoj këtë tani,” thotë ajo, “që të mund të performoj në nivelin më të lartë të mundshëm kur të vijë ajo ditë.”

Anne Wojcicki, Bashkëthemeluese dhe CEO, 23andMe

Kompania e testimit të gjenetikës në Sunnyvale, Kaliforni, 23andMe, ka gjenotipizuar rreth 12 milionë klientë që nga viti 2007, një arritje që bashkëthemeluesja dhe CEO Anne Wojcicki e vlerëson për shikimin e dështimeve si mundësi mësimi. “Duhet të jesh një makinë e vazhdueshme e të mësuarit,” thotë ajo. “Përqafoni plotësisht kur diçka nuk shkon siç duhet. Nuk është diçka për të cilën duhet të turpëroheni. Shumica e gjërave në jetë nuk funksionojnë dhe nëse nuk mësoni prej tyre, si do të kuptoni se çfarë funksionon?”

Ethan Brown – Themelues dhe CEO, Beyond Meat

Nuk është çudi që Ethan Brown është një lider shëndetësor. Në fund të fundit, themeluesi dhe CEO i Beyond Meat nuk kishte vetëm një parandjenjë se konsumatorët do të viheshin pas mishit me bazë bimore, ai e dinte, personalisht, se ata do ta hanin atë. Një vegjetarian që nga shkolla e mesme, Brown është tregu i tij i synuar, që është një përfitim i madh për kompaninë e tij – duke shitur 73 milionë paund produkt në vitin 2020. “Njerëzit duan të jenë rreth dikujt që ka një grup të fortë vlerash dhe që jetojnë vlerat e tyre”, thotë Brown, i cili zgjohet në 5 të mëngjesit çdo ditë për një stërvitje kardio. “Ata gjithashtu kanë nevojë për dikë tek i cili mund të mbështeten, qoftë për të dhënë informacione të vështira apo për të dhënë udhëzime.”

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0