3 gjërat që Kate Hudson mësoi në ndërtimin e 3 kompanive - Business Magazine Albania

3 gjërat që Kate Hudson mësoi në ndërtimin e 3 kompanive

Kate Hudson

Krijoni kuptim për veten dhe të tjerët, dhe kompania juaj mund të shkojë larg!

E njohur më shumë për punën e saj si aktore, Kate Hudson është bërë gjithashtu një sipërmarrëse e njohur. Ajo lançoi për herë të parë linjën e veshjeve aktive Fabletics në 2013, King St. Vodka pa gluten në 2019, një podcast me vëllain e saj Oliver të quajtur Sibling Revelry në 2019 dhe kompaninë ushqimore holistike me bazë bimore InBloom në 2020. Këtu janë tre mësime nga udhëtimi i saj:

Krijoni një markë kuptimplotë që ju shpërblen

Shumica e sipërmarrësve fillojnë bizneset për të bërë një ndryshim dhe për të ndërtuar diçka të re që ka rëndësi. Kur vendosni të hapni një kompani, Hudson beson se është kritike t’i bëni vetes këto pyetje: “Pse po e bëj këtë? Cili është qëllimi i kësaj përveç fitimit të parave?” Të kesh një qëllim të fortë pas asaj që po ndërton dhe të krijosh ndikim të prekshëm janë thelbësore për të kapërcyer periudha të vështira përgjatë rrugëtimit tuaj sipërmarrës. Në fund, për Hudson suksesi si themelues është një kombinim i të paturit një ndikim domethënës në botë dhe fitimit të mjaftueshëm për t’ju lejuar të jetoni ashtu siç dëshironi të jetoni.

Ndërtoni ekipin tuaj të larmishëm të mbështetjes

Hudson beson se është thelbësore të ndërtohet një ekip i larmishëm në mënyrë që të jeni të suksesshëm si sipërmarrës. Ajo e vlerëson ndërtimin e një ekipi të larmishëm me kryesisht gra rreth saj si kritike për suksesin e saj. “Ka shumë gjëra që ndodhin gjithmonë,” thotë ajo. “Unë kam qenë në gjendje të ndërtoj një ekip kryesisht femra për të na mbështetur. Nëse e di që kam nevojë për ditë pushimi për të qenë me fëmijët e mi, unë kam një ekip të mrekullueshëm të grave që po mbështesin bizneset e mia.”

Lexoni: 21 vjeçari shqiptar, një sukses në Kanada, ku ka sjellë 3 projekte inovative. Mes tyre “Cool Historians”, një rrëfim ndryshe mbi historinë

Krijimi i një organizate të larmishme nuk përfundon me ekipin tuaj, ai shtrihet edhe tek investitorët dhe bordi juaj. Hudson thotë se më shumë njerëz duhet të investojnë dhe të mbështesin bizneset e themeluara nga femrat, dhe ne jemi larg barazisë. “Gjithmonë i pyes njerëzit, sa gra keni në bordin tuaj? Sa njerëz me ngjyrë keni në bordin tuaj? Ky është një fokus i madh për mua, sepse këta janë njerëzit që marrin vendime,” thotë ajo.

Krijoni dhembshuri për veten tuaj si themelues

Rruga drejt suksesit të startup-it për shumë është e mbushur me netë pa gjumë, një sasi të jashtëzakonshme stresi dhe një frikë të fortë nga dështimi. “Ne duhet ta lejojmë veten të jetojmë, të bëjmë gabime dhe të dështojmë,” thotë Hudson. “Është në rregull nëse nuk e bëjmë këtë në mënyrë perfekte. Është në rregull nëse vendosni kilogramë të tepërt dhe nuk keni punuar këtë javë. Sa më shumë presion i bëjmë vetes, aq më të pakënaqur bëhemi dhe krijojmë një efekt domino të të menduarit negativisht.”

Hudson beson se themeluesit duhet të kenë më shumë ekuilibër në jetën e tyre dhe të jenë të dhembshur me veten nëse nuk arrijnë të përmbushin qëllimet personale dhe profesionale. Një dietë e shëndetshme, ushtrime dhe praktika si meditimi mund të jenë jashtëzakonisht të dobishme për të ndihmuar themeluesit që personalisht të lundrojnë me sukses në ditët e para të ndërtimit të startup-ve.

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0