4 shenja që tregojnë se fëmija juaj do të jetë i suksesshëm - Business Magazine Albania

4 shenja që tregojnë se fëmija juaj do të jetë i suksesshëm

“Si do të jetë fëmija im kur të rritet?” Është një pyetje që e bën çdo prind. Për librin e saj  “Rritja e një sipërmarrësi”, Margot Machol Bisnow bisedoi me 70 prindër që rritën fëmijë shumë të suksesshëm. Ata identifikuan pesë karakteristika kryesore që kontribuan në arritjet e ardhshme të fëmijëve të tyre. Nëse fëmija juaj ka këto pesë tipare, me shumë gjasë ata janë të destinuar për sukses:

1. Janë këmbëngulës.

Fëmijët që janë këmbëngulës nuk heqin dorë nga gjërat derisa të gjejnë një zgjidhje ose të mësojnë diçka prej saj. Ata kanë grintë dhe nuk dekurajohen nga reagimet e njerëzve të tjerë. Jonathan Neman filloi një sërë biznesesh kur ishte në shkollë të mesme dhe kolegj, por asnjëri prej tyre nuk funksionoi. Pas diplomimit, ai dhe dy shokë themeluan Sweetgreen.

“Ne vazhdojmë. Dështojmë, provojmë dhe provojmë përsëri. “Unë nuk jam më i zgjuar se askush tjetër. Unë jam thjesht më këmbëngulës.”

Lexo: Kur pozitiviteti bëhet mbytës në vendin e punës!

2. Janë kureshtarë.

Të jesh kurioz do të thotë të bësh shumë pyetje: Pse është kështu? A duhet të jetë kështu? Mund të jetë më mirë? Tania Yuki themeloi Shareablee, një kompani analitike e mediave sociale.  Kjo lloj natyre kureshtare është një tipar i zakonshëm i njerëzve që vazhdojnë të krijojnë rrugën e tyre në jetë.

3. Kanë pasion.

Ne duam që fëmijët të eksplorojnë gjërat në mënyra që janë më kuptimplotë për ta, në vend që t’i bëjmë ata të përpiqen të na kënaqin. Robert Stephens është një shembull i përsosur i dikujt që e ktheu një pasion fëmijërie në sukses sipërmarrës. Në moshën 24-vjeçare, ai themeloi Geek Squad, një kompani riparimi që më vonë e shiti  për 3 milionë dollarë . Prindërit e Stephens e mbështetën vazhdimisht pasionin e tij dhe i besuan atij që të bënte zgjedhjet e tij, dhe ai mësoi të besonte në aftësitë e tij.

lexo: Mësimet që mund të nxirrni nga një tavolinë pokeri!

4. Ata janë nismërtarë.

Nismëtarë nuk kanë nevojë për motivim të jashtëm. Kur Paige Mycoskie ishte në mesin e të 20-ave, secili prej gjyshërve i dha asaj 100 dollarë për ditëlindjen e saj. Ajo vendosi t’i përdorte ato para për të përmbushur ëndrrën e saj të përjetshme për të krijuar një kompani veshjesh. Ajo bleu një makinë qepëse, la punën e saj, u kthye në shtëpi dhe filloi të projektonte. Më pas ajo themeloi markën e preferuar të modës Aviator Nation. Në vitin 2021, kompania e Mycoskie bëri 110 milionë dollarë në shitje.

cnbc

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0