Mësimet që mund të nxirrni nga një tavolinë pokeri! - Business Magazine Albania

Mësimet që mund të nxirrni nga një tavolinë pokeri!

Mësimet që mund të nxirrni nga një tavolinë pokeri!

Kumari shikohet si ves, madje i rrezikshëm dhe pak kush merr guximin të tregoja anën positive që ai muns të ketë. Jim VandeHei, CEO i Axios thotë se tavolina e pokerit është një klasë e mbushur me mësime të paçmuara të jetës:
1. Ju mësoni të lexoni njerëzit.
“Më trego sytë dhe mund të më tregosh edhe kartat e tua.”- Doyle Brunson, kampion i famshëm i pokerit. Nëse uleni mjaftueshëm rreth një tavoline, do të filloni të lexoni sytë dhe dridhjet e njerëzve, tendencat dhe stilet e tyre, pikat e forta dhe të dobëta të tyre. Mendoni për pokerin si një mënyrë argëtuese për të mprehur inteligjencën tuaj emocionale.

2. Ju mësoni rreth fatit.
“Pokeri është 100% aftësi dhe 50% fat.”— Phil Hellmuth, një tjetër kampion i famshëm në poker.
Kaq shumë sukses rrjedh nga marrja e pushimit të duhur në momentin e duhur  dhe të qenit i përgatitur për t’u hedhur në të.Pokeri ju tregon se si aftësia mund t’ju ndihmojë të fitoni. Por vetëm duke kapur ritmet e fatit mund të fitoni shumë.
Lexo: Stresoheni për të marrë një vendim të vështirë? Bëjeni të lehtë me “Rregullin  5-minutësh të shkallëve”

3. Ju mësoni të njihni modelet e fakteve.
“Jeta, si pokeri, ka një element rreziku. Nuk duhet shmangur, por duhet përballur.”- Aktori Edward Norton
Shumica e njerëzve janë të parashikueshëm nëse shikoni mjaftueshëm nga afër. Me kalimin e kohës, pothuajse mund të parashikoni se si njerëzit do të përgjigjen në situata të mira ose të këqija  ashtu si bëjnë me letrat e mira ose të këqija.
Lexo: Si i bëhet me krizën bankare?

4. Ju mësoni kur të hiqni dorë.
“Dije kur t’i mbash ato. Dije kur t’i palosësh. Dije kur të largohesh. Dhe di kur të vraposh.”- Kenny Rogers, “The Gambler”
Gabimi më i madh që bëjnë lojtarët e pokerit është i njëjti që bëjmë të gjithë në marrëdhënie, punë dhe zakone të këqija duke mos ditur se kur duhet të heqin dorë. Ndonjëherë jeta na jep letra të këqija. Ndonjëherë ne luajmë letra të mira dobët. Njohja e dobësive dhe prirjeve tuaja ndihmon në kufizimin e numrit të lëvizjeve memecë që bëni. axios

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0