10 shpikjet më të mëdha të dekadës së kaluar - Business Magazine Albania

10 shpikjet më të mëdha të dekadës së kaluar


Kur filluan vitet 2010, smartfonët ishin në fillimet e tyre, inteligjenca artificiale kishte pak aplikime për konsumatorin dhe makinat autonome ishin një fantazi sci-fi. Tashmë shumë gjëra kanë ndryshuar. Ndërsa viti 2019 po mbaron, në këtë artikull po ju sjellim disa nga shpikjet më të mira dhe më të rëndësishme të dekadës.

Lexoni: Vajza meksikane vetëm 8 vjeçare fiton një çmim prestigjioz për shpikjen e një ngrohësi të ujit me energji diellore

  1. Google Assistant

Në dallim nga IA, që mund të identifikojë fytyrat në foto ose t’ju mundë në një lojë shahu, Google Assistant është ndoshta gjëja më e afërt me atë që njihet si inteligjenca e përgjithshme artificiale. Asistenti, i instaluar në altoparlantin inteligjent të Google Home, telefonat Google dhe pajisjet e tjera, bisedon me njerëzit kryesisht me zë. Në komandën tuaj, ai mund të shkruajë mesazhe, të krijojë kalendarë ose të bashkëveprojë me internetin për përgjigje të pyetjeve të ndryshme dhe menjëherë mund të përkthejë fjalët që dëgjon në 27 gjuhë të ndryshme.

  1. Crispr

Teknologjia është ende në hapat e parë, por nuk ka asnjë dyshim për potencialin e sistemit të redaktimit të gjeneve të njohur si Crispr. Në thelb një proces për të prerë fijet e padëshiruara të ADN – d.m.th, ato që përmbajnë sëmundje – dhe duke i zëvendësuar ato me të reja, teknologjia është duke u përdorur nga shkencëtarët dhe startup-et për të provuar kurimin e sëmundjeve që nga anemia e qelizave deri tek kanceri. Një betejë e vazhdueshme për patentat midis Berkeley dhe MIT mbi atë që zotëron të drejtën e liçensimit të teknologjisë nuk e ka ngadalësuar përdorimin e saj. Një shkencëtar kinez zbuloi në fund të vitit 2018 se ai do të krijonte embrione njerëzore të modifikuara gjenetikisht.

  1. SpaceX Reusable Rocket

Thoni çfarë të dëshironi për Elon Musk, idetë e tij janë vizionare dhe kur ai ekzekuton, shpikjet e tij mund të ndryshojnë në botë. SpaceX ka kaluar pjesën më të madhe të dekadës duke zhvilluar sistemin e tij të Reusable Rocket. Në Dhjetor të 2015, kur u lëshuar raketa e saj Falcon 9, dorëzoi një ngarkesë në orbitë dhe më pas zbarkoi në Cape Canaallel, ajo filloi një epokë të re të udhëtimit në hapësirë. Një lëshim i Falcon 9 kushton rreth 62 milionë dollarë – një e katërta e asaj që kushtoi një dekadë më parë – e cila ka ndihmuar që hapësira të jetë e arritshme për startup-et. Dhe gjithashtu mund të jetë mënyrë e mirë nëse do të na duhet të braktisim Tokën tërësisht dhe të lëvizim në Mars.

  1. Venmo

Koncepti është jashtëzakonisht i thjeshtë: Dërgojuni para njerëzve menjëherë duke shtypur disa butona në smartphone tuaj. Lançuar nga dyshja Andrew Kortina dhe Iqram Magdon-Ismail në 2010, Venmo krijoi një mënyrë të re për njerëzit që të ndanin faturat ose të paguanin qiranë e tyre. Kompania, e cila u ble nga PayPal në 2015, arrin 40 milionë përdorues vjetorë – një bazë dixhitale klientësh më shumë se ajo e shumicës së bankave kryesore – dhe pret që vëllimi i saj i pagesave për vitin 2019 të tejkalojë 100 miliardë dollarë.

  1. Termostati Nest

Kush do ta merrte me mend se do të kishte një treg për një termostat të dizajnuar këndshëm? Dyshja Toni Fadell, shpikësi i iPod dhe ish-inxhinieri i Apple, Matt Rogers themeluan ndërmarrjen inteligjente të termostatit Nest në vitin 2010. Termostati Nest ju lejon të parapërgatisni një orar të temperaturës. Ai mëson zakonet tuaja me kalimin e kohës dhe, bazuar në ndjeshmërinë e lëvizjes dhe pajisjet që janë të lidhur me Wi-Fi tuaj, mund të tregojnë nëse dikush është në shtëpi dhe të përshtatet në përputhje me rrethanat. E gjithë kjo ul sasinë e energjisë që përdor shtëpia juaj kur nuk jeni në shtëpi, duke u kursyer para klientëve dhe planetin nga emetimet e panevojshme të karbonit. Ndoshta nuk është për t’u habitur që Google pagoi 3.2 miliardë dollarë për Nest në vitin 2014.

Lexoni: 3 shpikjet e fundit nga të rinjtë shqiptarë

  1. iPad

E tallur nga shumë në kohën e lançimit të vitit 2010 për emrin dhe për madhësinë e tij të çuditshme diku midis një telefoni të madh dhe një kompjuteri të vogël, iPad ka shitur 400 milionë njësi deri më sot duke u bërë pajisje thelbësore për biznesin. Vetëm shikoni se si ata e kanë bërë industrinë e shërbimeve ushqimore më të efektshme duke zëvendësuar regjistrat e parave dhe duke ndihmuar në inventarin. Më shumë se një milion aplikacione të iPad tashmë janë në App Store, duke prekur çdo industri nga pasuritë e patundshme, mjekësia deri te arsimi.

  1. Makinat autonome

Google dhe Apple filluan fshehurazi testimin e makinave plotësisht autonome në gjysmën e parë të kësaj dekade. Shumica e prodhuesve kryesorë të makinave, plus ndërmarrjet si Uber dhe Lyft, kanë ndjekur këtë model dhe sot, pasagjerët mund të përshëndesin kabinat pa shofer duke u testuar në qytete si Phoenix dhe Pittsburgh. Falë vizionit të makinerive dhe inteligjencës artificiale super të sofistikuar, teknologjia premton që rrugët të bëhen shumë më të sigurta, duke rezultuar në 90% më pak vdekje, sipas vlerësimeve.

  1. Llambat e konsumit LED

Llambat LED janë shumë më të efektshme për energji sesa ato inkandeshente që janë përdorur për dekada, të cilat harxhojnë 90% të konsumit të tyre të energjisë në gjenerimin e nxehtësisë. Por deri në vitin 2010, llambat LED ishin të mëdha, të kushtueshme dhe përdoreshin vetëm për hapësira të mëdha industriale. Pastaj, përballë legjislacionit federal që detyron efikasitet më të mirë, prodhuesit si GE dhe Philips krijuan llamba të destinuara për konsumatorin e përditshëm. Llamba përdor 20% të energjisë së paraardhësve të saj dhe mund të zgjasë 25,000 orë – me përdorim mesatar, kjo më shumë se një dekadë.

  1. Ring Doorbell

Themeluesi i Ring, Jamie Siminoff u refuzua unanimisht kur ai prezantoi zilen e tij derës smart në Shark Tank në vitin 2013. Pesë vjet më vonë, Amazon bleu kompaninë e tij për një miliard dollarë. Zilet me Wi-Fi fillojnë të regjistrojnë automatikisht video kur aktivizohen sensorët e tij të lëvizjes dhe një interkop dypalësh lejon që pronarët e shtëpive të flasin me personin në derën e tyre përmes një aplikacioni. LAPD ka thënë se sheh 50% më pak vjedhje shtëpish kur instalohet Ring. YouTube është i mbushur me video të hajdutëve që hyjnë të vjedhin shtëpi. Ndërkohë, aktivistët dhe ligjvënësit i kanë bërë thirrje Amazon të zbulojë më shumë se cilat lloje të informacionit mund të kenë departamentet e policisë përmes partneriteteve të tyre të mbikëqyrjes me kompaninë.

  1. Tesla Powerwall

Ndërsa energjia diellore bëhet gjithnjë e më e përballueshme, është më e lirë se gazi dhe qymyri në shumë pjesë të vendit, sfida e re bëhet gjetja e një mënyre që shtëpia juaj të ruajë energji dhe ta përdorë atë kur të jetë e nevojshme. Powerwall i Tesla, i lançuar në 2015, ofron këtë mundësi me një nivel të lartë sofistikimi, duke ju lejuar të programoni përdorimin tuaj për të mbledhur energji gjatë orëve jashtë pikut, pastaj ta konsumoni atë në periudhat e pikut. Ndërsa shtetet fillojnë të zbatojnë çmimin e energjisë që ndryshon në bazë të kohës së përdorimit, kjo do të thotë se do t’ju kursejë edhe më shumë para, ndërsa gjithashtu do të vendosni më pak stres në termocentralet lokale.

Lexoni: 6 shembuj të aplikimit të inteligjencës artificiale në jetën reale

burimi: INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0