Vajza meksikane vetëm 8 vjeçare fiton një çmim prestigjioz për shpikjen e një ngrohësi të ujit me energji diellore


Xóchitl Guadalupe Cruz, një vajzë 8-vjeçare nga Meksika (Chiapas), ka marrë çmim nga Instituti i Shkencave Bërthamore për krijimin e një pajisjeje, e cila mund ta ngrohë ujin plotësisht me energji diellore.

Kjo pajisje përdor materiale të ricikluara dhe të riciklueshme. Shpikja e Cruz-it mund të duket si e panevojshme për vendet shumë të zhvilluara, por në komunitetin e saj, burimi i vetëm për ngrohjen e ujit është druri, prerja e të cilit do të thotë më shumë gazra në mjedis dhe shpyllëzim”.

Cruz-it i pëlqen të marrë pjesë në projekte shkencore dhe gara. Ajo u tregua e shpejtë për shfrytëzimin e njohurive të saj të teknologjisë për të sjellë ndryshime, së pari në shtëpi dhe së shpejti në të gjithë botën.

Ky ngrohës uji me energji diellore ka potencialin për të ndihmuar miliona njerëz në të gjithë botën që ende varen nga druri për ngrohjen e ujit. Ai do të mbrojë mjedisin ndërsa u jep përdoruesve komoditetin e një banje të ngrohtë në një mëngjes dimri.

Familja e saj ka instaluar pajisjen e saj në çatinë e shtëpisë së tyre dhe shërben për të siguruar ujë të nxehtë. Por kjo vajzë e zgjuar gjithmonë bën dush shumë shpejt, sepse edhe vëllai i saj i vogël gjithashtu ka nevojë për pak ujë të ngrohtë për t’u larë.

Cruz është një gjeni vetëm 8 vjeç. E ardhmja duket e ndritshme me fëmijë kaq inovativë.

Truthteory

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale