Zuckeberg: Maqedonia është një burim për “Fake news”


Në një intervistë të Enjten për The New York Times, Mark Zuckerberg ndau disa lajme interesante për çështjen e “Fake News” që po dilte nga Maqedonia.

Ndërsa diskutoi skandalin që përfshinte firmën britanike për analizën e të dhënave Cambridge Analytica, duke fituar akses në më shumë se 50 milionë të dhëna të përdoruesve të Facebook në vitin 2014, Mark tha:

“Në vitin e kaluar, me zgjedhjet speciale në Alabama, ne vendosëm disa mjete të reja IA për të identifikuar llogaritë e rreme dhe lajmet e rreme dhe zbuluam një numër të konsiderueshëm të llogarive maqedonase që po përpiqeshin të përhapnin lajme të tilla. Kjo, në të vërtetë, është diçka për të cilën nuk kam folur më parë publikisht, kështu që ju jeni personat e parë që po u tregoj për këtë. ”

Lexoni: Ku është Zuck? CEO i Facebook hesht pas skandalit mbi shkeljen e privatësisë

“Ndihem shumë më mirë në lidhje me sistemet tani. Në të njëjtën kohë, mendoj se Rusia dhe qeveritë e tjera do të jenë më të sofistikuara në atë që bëjnë.” vazhdoi ai.

Kjo nuk është hera e parë që Maqedonia e ka gjetur veten në qendër të vëmendjes lidhur me përhapjen e lajmeve të rreme në mediat sociale. Në vitin 2016, qyteti qendror i Velesit u bë i famshëm për ndërmarrjet fitimprurëse online të disa prej banorëve të saj të rinj, të cilët përdorën zgjedhjet presidenciale amerikane për të fituar para duke promovuar lajme të rreme ose mashtruese në mbështetje të Donald Trump. Revista Wired ka një artikull fantastik të quajtur “Brenda Kompleksit Fake-News të Maqedonisë”, i cili ia vlen të lexohet.

Faqe të ndaluara nga Kosova për ‘Native American’
Në shkurt të këtij viti, Facebook kishte hequr faqe të shumta që pretendonin se përfaqësonin amerikanët vendas, por në të vërtetë po shtynin lajme të rreme të lidhura me faqet e internetit në dukje nga Kosova. Megjithatë, një shqyrtim i ‘Media Matters’ zbuloi se rrjeti shkon shumë më thellë.

‘Media Matters’ zbuloi tetë faqet e supozuara amerikane “Native American” që nxirrnin lajmet e rreme, Facebook i hoqi ato. Por një rishikim shtesë ka zbuluar të paktën 18 faqe të tjera të Facebook që duket se janë pjesë e rrjetit.
Jo çdo faqe është quajtur si ‘Native American’, por ngjashmëritë midis këtyre faqeve dhe lajmi i rremë që ata ndajnë tregojnë se janë të ndërlidhura. Në tërësi, faqet kishin një audiencë prej më shumë se 3.8 milionë ndjekës.

Lexoni: Elon Musk fshin faqet e tij nga Facebook pas lëvizjes #deletefacebook

Saga e #DeleteFacebook
Ndërsa saga #deleteFacebook vazhdon të rritet, lajmet e fundit rreth tij vijnë nga vetë Elon Musk, i cili fshiu faqet e tij të kompanisë nga Facebook, (Tesla & SpaceX).

/DigitalSpoiler

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale