WeAreAlbania, startup-i i vetëm shqiptar në garën për të rinjtë sipërmarrës në Shkup


Eventi “Youth Entrepreneurship Challenge është një garë midis të rinjve sipërmarrës nga i gjithë Ballkani përpara një jurie eksperte. Kjo është një mundësi eksluzive për pjesëmarrësit të cilët morën pjesë në trajnimin e organizuar nga Nesta dhe British Council në Nëntor. Aktiviteti zhvillohet në “NewMan’s Business Accelerator” në Shkup. 

Në këtë event ka marrë pjesë dhe WeAreAlbania, i vetmi startup nga Shqipëria i themeluar nga i riu Ledian Shera. WeAreAlbania është website më i ri online në dispozicion të përdoruesve të internetit. Ai është një iniciativë risi, një startup që ndihmon turistët të zbulojnë Shqipërinë, duke pasur ndër mend se turizmi është faktor kyç për zhvillimin e ekonomisë së vendit në të ardhmen.

Djaloshi nga Shqipëria tha për Business Magazine se ky trajnim ishte i një kualiteti mjaft të lartë dhe e ndihmoi atë të krijojë disa lidhje në rajon duke fituar një eksperiencë të jashtëzakonshme.

Ai thotë se ka mësuar shumë nga dështimet që ka patur. Duke qenë se do të prezantojë idenë e tij para investitorëve për herë të parë ai ka pritshmëri të mëdha, pasi ka patur dhe kontakt të drejtpërdrejtë me ta.

Lediani shtoi gjithashtu se ka shpresë që ky aktivitet të jetë frytdhënës për të dhe ekipin e tij, sepse do u jepte një shtysë për ta vazhduar projektin përpara.

/Business Magazine Albania

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale