WeAreAlbania, startup-i i vetëm shqiptar në garën për të rinjtë sipërmarrës në Shkup - Business Magazine Albania

WeAreAlbania, startup-i i vetëm shqiptar në garën për të rinjtë sipërmarrës në Shkup


Eventi “Youth Entrepreneurship Challenge është një garë midis të rinjve sipërmarrës nga i gjithë Ballkani përpara një jurie eksperte. Kjo është një mundësi eksluzive për pjesëmarrësit të cilët morën pjesë në trajnimin e organizuar nga Nesta dhe British Council në Nëntor. Aktiviteti zhvillohet në “NewMan’s Business Accelerator” në Shkup. 

Në këtë event ka marrë pjesë dhe WeAreAlbania, i vetmi startup nga Shqipëria i themeluar nga i riu Ledian Shera. WeAreAlbania është website më i ri online në dispozicion të përdoruesve të internetit. Ai është një iniciativë risi, një startup që ndihmon turistët të zbulojnë Shqipërinë, duke pasur ndër mend se turizmi është faktor kyç për zhvillimin e ekonomisë së vendit në të ardhmen.

Djaloshi nga Shqipëria tha për Business Magazine se ky trajnim ishte i një kualiteti mjaft të lartë dhe e ndihmoi atë të krijojë disa lidhje në rajon duke fituar një eksperiencë të jashtëzakonshme.

Ai thotë se ka mësuar shumë nga dështimet që ka patur. Duke qenë se do të prezantojë idenë e tij para investitorëve për herë të parë ai ka pritshmëri të mëdha, pasi ka patur dhe kontakt të drejtpërdrejtë me ta.

Lediani shtoi gjithashtu se ka shpresë që ky aktivitet të jetë frytdhënës për të dhe ekipin e tij, sepse do u jepte një shtysë për ta vazhduar projektin përpara.

/Business Magazine Albania

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0