Varësia nga videolojërat, çfarë është dhe si ta dalloni - Business Magazine Albania

Varësia nga videolojërat, çfarë është dhe si ta dalloni

Që nga prezantimi i tyre në vitet 1980, videolojërat janë bërë një pjesë jetike e jetës së fëmijëve dhe adoleshentëve. Konsumi për lojëra video është rritur me kalimin e viteve për të gjeneruar një industri miliardë dollarësh çdo vit.

Megjithatë, fëmijët, veçanërisht ata më të vegjël, po ekspozohen dhe zhyten gjithnjë e më shumë në këtë botë virtuale dhe situata të tilla mund të çojnë lehtësisht në varësi të vërteta.

Ky ishte pikërisht studimi i kryer në Itali falë një marrëveshjeje mes Departamentit të Politikave Kundër Drogës të Presidencës së Këshillit të Ministrave dhe Qendrës Kombëtare të Varësisë dhe Dopingut të “Istituto Superiore di Sanità”.

Çrregullim i lojërave në internet

Me këtë term, të krijuar së fundmi, zakonisht i referohemi dëshirës për të marrë pjesë në lojëra video në internet, shpesh me njerëz të tjerë që nuk janë fizikisht të pranishëm në vend, dhe për të pasur një dëshirë të tillë për t’u bërë një aktivitet kompulsiv, në mënyrë që të shkaktojë probleme të rëndësishme psikologjike.

Këmbanat e alarmit që prindërit duhet të marrin

Sipas ekspertit të sigurisë kibernetike Lauren Mak ka disa shenja që mund të tregojnë këtë lloj varësie. Për shembull, mungesa e interesit për aktivitetet më parë tërheqëse dhe në të njëjtën kohë mungesa e dëshirës për të marrë pjesë në aktivitete të tjera përveç lojërave video. Simptoma të tjera janë nervozizmi, luhatjet e humorit, padurimi, ankthi dhe zemërimi kur nuk luan, qoftë edhe për periudha të shkurtra, pagjumësi dhe ndryshime në zakonet e të ngrënit, pamundësia për t’u kujdesur për higjienën personale, përqendrim i dobët në shkollë, më pak ndjeshmëri në marrëdhëniet me të tjerët.

Shkaqet e zhvillimit të varësisë

Sipas fjalëve të ekspertit, shkaqet janë të shumta. Para së gjithash, fëmijët janë duke u ekspozuar ndaj lojërave video dhe tabletave që në moshë të re, gjë që nuk ka ndodhur kurrë më parë në historinë njerëzore. Për më tepër, video-lojërat e sotme janë gjithnjë e më sfiduese dhe tërheqëse, me grafika dhe histori që janë krijuar për ta mbajtur lojtarin të ngjitur në ekran. Për më tepër, për shumë fëmijë kjo mund të jetë një mënyrë për t’i shpëtuar realitetit në të cilin ata jetojnë, ndoshta me situata të vështira familjare ose shkollore. Së fundi, sipas ekspertit, fëmijët që janë veçanërisht të shqetësuar ose kanë çrregullime të deficitit të vëmendjes duket se janë më të prirur për t’u bërë të varur nga lojërat video. kidslife

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0