Uber vjen me një risi, lançon Uber Cash


Këtë javë Uber ka lançuar Uber Cash, një shërbim që u lejon klientëve të shtojnë kredite në një llogari që të mund ta përdorin për të paguar shërbimet e Uber, si për shembull Uber Eats.

Uber Cash u ofron përdoruesve një zbritje prej 5% dhe stimuj të tjerë në mënyrë që të përdorin llogarinë.

Ky është programi i fundit i lançuar nga Uber për të inkurajuar shpenzimet tek konsumatorët.

Vitin e kaluar, Barclaycard lançoi kartën e kreditit të quajtur “Visa” në partneritet me Uber, një produkt që iu kushtua veçanërisht millennials-ve.

Dhe së fundi, Uber ka shtuar aplikacionin e pagesës peer-to-peer (P2P) në pronësi të PayPal, si një opsion i pagesës në aplikacion.

Nëse Uber Cash është i suksesshëm, mund të jetë një hap drejt nisjes së një portofoli mobile.

burimi: BI

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale