Ekspertët njëzëri: Ja sa % e shqiptarëve mund të blejnë shtëpi? - Business Magazine Albania

Ekspertët njëzëri: Ja sa % e shqiptarëve mund të blejnë shtëpi?

Të blesh një shtëpi për strehim në Shqipëri kushton shtrenjtë, dhe sidmos për familjet dhe çiftet e reja me të ardhura mesatare. Drejtori i Entit Kombëtar të Banesave, Stefan Çipa tha se duhet që të rriten nismat e pushtetit lokal për të ndihmuar qytetarët për të mundësuar një apartament banimi.

Stefan Çipa: Të krijojmë një strehim të përballueshëm, të qëndrueshëm dhe të zgjidhet problemi i kësaj pjese të popullsisë që për mua është mbi 60% që nuk kanë mundësi për të marrë një strehim me kosto të lartë në vazhdimësi.

Sipas ekspertëve të pasurive të paluajtshme, por edhe shoqatës së tregut imobiliar në Shqipëri një lehtësim për të mundësuar strehimin është heqja e taksës prej 15%. Sipas ekspertit Reinaldo Pipiria kjo do të sillte dhe ulje të informalitetit.

Reinaldo Pipiria: Është momenti i duhur për tu marrë seriozisht me strehimin dhe 15% e transaksionit të pasurive të palujtshme. Patjetër që propozimi për rivlerësimin me mundësinë 3% është një zgjidhje, por nuk është një zgjidhje afatgjatë kështu që ne besojmë që në këtë moment do të duhet të rishikojmë të gjithë skemën duke parë edhe rastet e vendeve në Perëndim ku 2/3 e vendeve të OECD e kanë të përjashtuar strehimin, pra tregtimin e pasurisë që është banesë parësore e kanë të përjashtuar nga taksimi.

Tregu i pasurive të paluajshme ka shtuar edhe interesin e të huajve për të blerë pronë në Shqipëri.

Reinaldo Pipiria: Ka qenë duke u rritur vit pas viti nga 21% në 25 apo 26% aktualisht. Gama e blerësve është e lartë. Vijnë nga Europa Lindore, pjesa e Ukrainës, Polonisë deri tani në Europën Perëndimore, Gjermania veriore por në të njëjtën kohë ka një interes edhe përtej oqeanit si Amerikë dhe Kanada sidomos për projekte që janë duke u zhvilluar në zonën e Vlorës dhe Palasës.

Ekspertja Ilda Zaloshnja tha se në katër muajit e parë të këtij viti janë investuar nga të huajit 84 milionë Euro në tregun e pasurive të paluajtshme.

Ilda Zaloshnja: Edhe pse ka shumë debate lidhur me çmimet e pasurive të paluajtshme mendoj që çmimet në Shqipëri janë të ulëta në krahasim me vendet e tjera të rajonit rreth e përqark nesh. Investimet kryesisht ndodhin në zonat e bregdetin që nga veriu deri në ekstremin jugor të Shqipërisë. Kemi të dhëna për shtetas polak që kanë investuar shumë në zonën e Shëngjinit.

Gjatë konferencës për tregun imobiluar u kërkua edhe ngritja e një regjistri elektronik kombëtare për të gjitha pronat dhe pasuritë e paluajtshme që janë në shitje. tvklan

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0